Choroba wrzodowa żołądka jest bolesna i trudna do wyleczenia. Chorzy skarżą się na uciążliwe bóle brzucha, zgagę, wzdęcia i brak apetytu. Za pojawianie się wrzodów często odpowiada stres, dlatego warto dowiedzieć się więcej o tej chorobie. Jej występowanie jest bowiem coraz powszechniejsze.

Dlaczego powstają wrzody żołądka?

Przyczyny powstawania wrzodów na żołądku są różne, jednak wśród najczęstszych z nich wyróżnia się: zakażenie Helicobacter pylori, nadmiar kwasu solnego w żołądku oraz przedostawanie się żółci do żołądka. Zakażenie bakteriami przenosi się łatwo – wystarczy pocałunek lub napicie się z tej samej butelki, z której pije osoba będąca nosicielem. Co ważne, Helicobakter pyroli może, ale nie musi wywoływać wrzody – zdarza się, że nosiciel nigdy nie dowiaduje się o zakażeniu. Bakterie przyczyniają się do powstawania wrzodów zwykle, gdy ich nosiciel jest narażony na duży stres, a dodatkowo sięga po używki – alkohol i papierosy.

Nadmiar kwasu solnego może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej i powstawania wrzodów w miejscu uszkodzeń. Kwas solny jest niezbędny podczas trawienia pokarmów, jednak jego nadmiar jest szkodliwy. Podobnie jest w przypadku żółci, która jest wytwarzana w dwunastnicy i występuje tylko w niej. Jeżeli dojdzie do refleksu, żółć jest zarzucana do żołądka i uszkadza jego błonę śluzową.

Spokojny tryb życia zmniejsza ryzyko choroby wrzodowej

Nie bez przyczyny wrzody żołądka są kojarzone z osobami na wyższych stanowiskach. Wielu kierowników, menagerów, czy dyrektorów firm cierpi na tę chorobę, gdyż codzienny stres znacząco podnosi ryzyko zachorowania. Dodatkowo zestresowane osoby częściej sięgają po papierosy i alkohol, by stłumić negatywne emocje, co wpływa negatywnie na stan błony śluzowej żołądka i prowadzi do jej uszkodzeń.

Unikanie zachorowania na wrzody żołądka jest ważne szczególnie z jednego względu – wrzody leczy się trudno, a niekiedy nawet wieloletnia kuracja nie przynosi efektu w postaci ich zupełnego wyeliminowania. Często jedynym rozwiązaniem dla chorych jest operacja, podczas której usuwa się wrzody z błony śluzowej, chroniąc chorego przed ich perforacją. Niestety, nawet po operacji wrzody mogą nawracać, przez co zaleca się, by po jej przeprowadzeniu zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów, a także spożywania soków owocowych i potraw tłustych bądź ostrych. Dodatkowo powinno unikać się stresu bądź znaleźć rozwiązanie zmniejszające poziom zestresowania, na przykład uprawianie sportu czy medytowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here