Dzieci z natury są ciekawskie i zadają mnóstwo pytań. Fascynują i intrygują się podstawowymi procesami czy zagadnieniami przyrodniczymi. Najczęściej zadawanym pytaniem jest Dlaczego?
Aby pokazać i wytłumaczyć dziecku te złożone procesy nie potrzebujemy profesjonalnego laboratorium. Dzieci najszybciej uczą się poprzez własne doświadczenie. Przeczytanie o jakimś prostym procesie chemicznym będzie niczym w porównaniu do zobaczenia go na żywo, a już wzięcie w nim udziału sprawi naszemu dziecku nie lada frajdę.
Dodatkowym atutem takiego domowego laboratorium jest wspólnie spędzony czas dziecka z rodzicem. Frajda, nauka i wspomnienia, a wszystko to w naszym domu. Możemy stworzyć domowe laboratorium, gdzie z ogólnodostępnych produktów spożywczych będziemy w stanie stworzyć coś niesamowitego.
Kryształki Soli
Domowa hodowla kryształków soli, to czasochłonny eksperyment jednak bardzo satysfakcjonujący. Wymaga on od dziecka cierpliwości. Czego będziemy potrzebować do domowej hodowli?
- Pojemnik lub plastikowego kubeczek
- kawałek sznurka
- sól kuchenna
- woda
- patyczek
- nożyczki
- dowolny barwnika spożywczego (możemy pominąć ten element)
Celem eksperymentu jest obserwacja hodowli kryształków soli. Od czego zacząć?
- Do plastikowego kubeczka nalewamy wody, tak aby pokryć ⅓ kubeczka.
- Następnie należy przygotować roztwór soli. Do wlanej wody wsypujemy soli, mieszamy i dodajemy soli do momentu kiedy przestanie się ona rozpuszczać. Wtedy nasz roztwór jest gotowy. Dodajemy wybrany barwnik, aby nadać kolory wodzie.
- Do patyczka mocujemy sznurek, umiejscawiamy go na środku patyczka. Sznurek powinien swobodnie zwisać.
- Tak przygotowany kubeczek odstawiamy w ciepłe miejsce.
- Każdego dnia sprawdzamy ilość odkładającej i krystalizującej się soli na kubeczku.
Eksperyment, poza walorami edukacyjnymi pod względem właściwości fizycznych i chemicznych, uczy także dzieci cierpliwości. Na koniec eksperymentu możemy wspólnie podziwiać powstałe sopelki.
Chemia dla dzieci wcale nie musi być skomplikowana, ale za to bardzo efektowna. Dowodem niech będzie kolejny z proponowanych eksperymentów.
Lampa Lava
Prosty, a zarazem efektywny eksperyment pokazujący ciekawe właściwości wody i oleju. Do jego wykonania będziemy potrzebować:
- słoik z przykrywką
- woda
- olej roślinny
- barwnik spożywczy
- pipeta
- tabletka musująca, wapno lub polopiryna musująca
Co należy zrobić?
- Zalewamy słoik olejem do ¾ wysokości, a nawet ciut więcej.
- Resztę uzupełniamy wodą.
- Dodajemy wybrany barwnik spożywczy.
- Do całości wrzucamy kawałek tabletki musującej.
Efektem finalnym jest wspaniała gra kolorowych bąbelków, unoszących się ku górze. Eksperyment ten pokazuje jak woda i olej nie mieszają się ze sobą. Aby, przedłużyć żywotność eksperymentu dodajemy kawałek tabletki musującej. Warto potrząsnąć kilkukrotnie zawartość słoika celem wykazania faktu, iż woda i olej, się nie mieszają.
Internet oferuje nam całą masę kreatywnych doświadczeń chemicznych dla dzieci, które możemy wykonać zarówno w warunkach domowych, jak i w sali chemicznej w szkole. Bardzo często wystarczą nam do tego produkty, które znajdziemy w naszej kuchni, ale do bardziej skomplikowanych doświadczeń chemii dla dzieci możemy wyposażyć się w gotowe zestawy dostępne w sklepach.