Ciekawa chemia nie tylko w laboratorium

Dzieci z natury są ciekawskie i zadają mnóstwo pytań. Fascynują i intrygują się podstawowymi procesami czy zagadnieniami przyrodniczymi. Najczęściej zadawanym pytaniem jest Dlaczego?

Aby pokazać i wytłumaczyć dziecku te złożone procesy nie potrzebujemy profesjonalnego laboratorium. Dzieci najszybciej uczą się poprzez własne doświadczenie. Przeczytanie o jakimś prostym procesie chemicznym będzie niczym w porównaniu do zobaczenia go na żywo, a już wzięcie w nim udziału sprawi naszemu dziecku nie lada frajdę. 

Dodatkowym atutem takiego domowego laboratorium jest wspólnie spędzony czas dziecka z rodzicem. Frajda, nauka i wspomnienia, a wszystko to w naszym domu. Możemy stworzyć domowe laboratorium, gdzie z ogólnodostępnych produktów spożywczych będziemy w stanie stworzyć coś niesamowitego.

Kryształki Soli

Domowa hodowla kryształków soli, to czasochłonny eksperyment jednak bardzo satysfakcjonujący. Wymaga on od dziecka cierpliwości. Czego będziemy potrzebować do domowej hodowli?

 • Pojemnik lub plastikowego kubeczek
 • kawałek sznurka 
 • sól kuchenna
 • woda
 • patyczek 
 • nożyczki
 • dowolny barwnika spożywczego (możemy pominąć ten element)

Celem eksperymentu jest obserwacja hodowli kryształków soli. Od czego zacząć?

 1. Do plastikowego kubeczka nalewamy wody, tak aby pokryć ⅓ kubeczka.
 2. Następnie należy przygotować roztwór soli. Do wlanej wody wsypujemy soli, mieszamy i dodajemy soli do momentu kiedy przestanie się ona rozpuszczać. Wtedy nasz roztwór jest gotowy. Dodajemy wybrany barwnik, aby nadać kolory wodzie.
 3. Do patyczka mocujemy sznurek, umiejscawiamy go na środku patyczka. Sznurek powinien swobodnie zwisać.
 4. Tak przygotowany kubeczek odstawiamy w ciepłe miejsce.
 5. Każdego dnia sprawdzamy ilość odkładającej i krystalizującej się soli na kubeczku.

Eksperyment, poza walorami edukacyjnymi pod względem właściwości fizycznych i chemicznych, uczy także dzieci cierpliwości. Na koniec eksperymentu możemy wspólnie podziwiać powstałe sopelki.

Chemia dla dzieci wcale nie musi być skomplikowana, ale za to bardzo efektowna. Dowodem niech będzie kolejny z proponowanych eksperymentów.

Lampa Lava

Prosty, a zarazem efektywny eksperyment pokazujący ciekawe właściwości wody i oleju. Do jego wykonania będziemy potrzebować:

 • słoik z przykrywką
 • woda
 • olej roślinny
 • barwnik spożywczy
 • pipeta
 • tabletka musująca, wapno lub polopiryna musująca 

Co należy zrobić?

 1. Zalewamy słoik olejem  do ¾ wysokości, a nawet ciut więcej.
 2. Resztę uzupełniamy wodą.
 3. Dodajemy wybrany barwnik spożywczy.
 4. Do całości wrzucamy kawałek tabletki musującej.

Efektem finalnym jest wspaniała gra kolorowych bąbelków, unoszących się ku górze. Eksperyment ten pokazuje jak woda i olej nie mieszają się ze sobą. Aby, przedłużyć żywotność eksperymentu dodajemy kawałek tabletki musującej. Warto potrząsnąć kilkukrotnie zawartość słoika celem wykazania faktu, iż woda i olej, się nie  mieszają.

Internet oferuje nam całą masę kreatywnych doświadczeń chemicznych dla dzieci, które możemy wykonać zarówno w warunkach domowych, jak i w sali chemicznej w szkole. Bardzo często wystarczą nam do tego produkty, które znajdziemy w naszej kuchni, ale do bardziej skomplikowanych doświadczeń chemii dla dzieci możemy wyposażyć się w gotowe zestawy dostępne w sklepach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here