Atopowe zapalenie skóry wymaga szczególnej pielęgnacji
fot. Pixabay.com

Na atopowe zapalenie skóry cierpi dziś coraz więcej osób. Dorosłych, młodzieży, a także dzieci. Jest to dziś już niemal choroba cywilizacyjna, z którą coraz trudniej sobie poradzić i która potrafi skutecznie uprzykrzać życie. Jeśli zmagamy się z AZS, musimy szczególną wagę przykładać do pielęgnacji przesuszonej skóry. Jak to robić? Podpowiadamy w poniższym wpisie. 

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/atopowe-zapalenie-skory-jakich-kosmetykow-uzywac/

Atopowe zapalenie skóry – jak się objawia?

Swędząca skóra, mocno przesuszony naskórek, zmiany skórne to najkrótsza charakterystyka choroby, która nazywana jest atopowym zapaleniem skóry. Jest ona chorobą przewlekłą, która towarzyszy nam przez całe życie. Bywa bardzo uciążliwa i od osób, które się z nią zmagają wymaga szczególnej pielęgnacji. Szacuje się, że już 20 procent populacji światowej zmaga się dziś z atopowym zapaleniem skóry. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej kosmetyków, dedykowanych osobom, które muszą sobie z nim jakoś radzić.

Zmiany skórne przy AZS powoduje kontakt skóry z substancją uczulającą. Wystarczy jej naprawdę niewielka ilość, aby wywołać niepożądaną reakcję. Uruchamia ona przeciwciała, które z kolei pobudzają limfocyty do wywołania reakcji alergicznej. AZS jest chorobą, którą należy leczyć i na którą przypisywane są konkretne lekarstwa, najczęściej antyhistaminowe, które zmniejszają ryzyko wystąpienia gwałtownej reakcji uczuleniowej. Ponadto aplikuje się również kosmetyki przeciwzapalne oraz zaleca się pacjentowi utrzymywanie odpowiedniej diety.

Kosmetyki, których można używać przy atopowym zapaleniu skóry

Przy atopowym zapaleniu skóry niezwykle ważne są aspekty pielęgnacyjne. Pielęgnacja skóry jest w zasadzie elementem procesu leczenia, choć ma na celu również względy estetyczne. To, co najważniejsze w kosmetykach do pielęgnacji, decyduje o ich przydatności do użytku w przypadku osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Kosmetyki powinny więc być przede wszystkim specjalnie dla nich dedykowane. Ponadto powinny zawierać humektanty, które odpowiednio nawilżają przesuszoną skórę. Uzupełniająco można również stosować emolienty, które dodatkowo ochronią ją przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Będziemy więc mieć gwarancję, że nie narażamy naszej skóry na jeszcze większy szwank pod wpływem niskiej lub zbyt wysokiej temperatury.

Kosmetyków, zdatnych do używania w przypadku AZS możemy więc szukać pośród kremów nawilżających, balsamów do ciała, płynów do kąpieli bogatych w oleje i olejki, a także produktów, które zawierają delikatne detergenty.

Zobacz też: http://www.pozaistyl.pl/jak-dbac-o-rownowage-peh-wlosow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here