W każdym domu znajduje się wiele przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla maluchów. Noże, nożyczki, środki chemiczne, kosmetyki czy nawet guziki mogą stać się przyczyną groźnego wypadku z udziałem dziecka. Jak zabezpieczyć dom, by małe dziecko było w nim bezpieczne?

Niebezpieczne przedmioty poza zasięgiem dzieci

Najprostszą poradą jest chowanie wszystkich niebezpiecznych przedmiotów poza zasięgiem dzieci. Środki chemiczne powinno się chować znacznie wyżej niż dziecko może dosięgnąć, a nożyczki czy noże chować zawsze do szuflady. Niestety, dzieci szybko uczą się wspinać na krzesła i wchodzić na kuchenne blaty, przez co nawet ukrywanie niebezpiecznych rzeczy na dużej wysokości może okazać się niewystarczające. Aby mieć pewność, że dziecko nie weźmie zagrażających mu przedmiotów, warto zamontować w domu specjalne zabezpieczenia przed małymi dziećmi.

Zabezpieczenie domu przed małymi dziećmi za pomocą osłon czy blokad daje gwarancję, że maluch nie będzie w stanie wykonać wielu niebezpiecznych czynności. Przykładowo, zabezpieczenie do kontaktów elektrycznych uniemożliwia włożenie do gniazdka jakichkolwiek przedmiotów. Osłonę można w każdej chwili wyjąć z kontaktu i wpiąć do niego wtyczkę urządzenia, dzięki czemu jest to rozwiązanie funkcjonalne.

Jakie zabezpieczenia przed dziećmi można kupić?

W sklepach z akcesoriami dla dzieci i rodziców można znaleźć nie tylko zabezpieczenia do gniazdek elektrycznych. Bez trudu znajdzie się w nich również osłony do narożników i blokady do drzwi. Osłony narożników przydają się w szczególności, gdy dziecko uczy się chodzić, bądź gdy w domu mieszka rodzeństwo, często bawiące się w berka lub inną zabawę, podczas której się biega. W przypadku przewrócenia się malucha i uderzenia głową o mebel, osłona ochroni dziecko przed poważnym uszkodzeniem ciała. Natomiast blokady do drzwi zabezpieczą malucha przed przytrzaśnięciem palców lub zatrzaśnięciem się w pomieszczeniu.

Innym rodzajem zabezpieczeń są zamknięcia do szuflad i szafek. Dzięki nim dziecko nie ma możliwości otwarcia mebla bez pomocy rodzica, co szybko zniechęca malucha do szperania w miejscach, w których schowane są niebezpieczne przedmioty. Zabezpieczenia tego typu są przydatne również w szafkach kuchennych z zapasami – dziecko nie będzie mogło wysypywać mąki, cukru czy kaszy na podłogę. Co ważne, każde zabezpieczenie do szafek i szuflad można otworzyć bez konieczności ściągania całej ochrony – jest to jednak zadanie, któremu podoła tylko dorosła osoba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here