Z anatomicznego punktu widzenia błona dziewicza nie ma żadnego znaczenia, a jej wartość określają wyłącznie uwarunkowania społeczno – kulturowe. Zabieg hymenotomii polega na nacięciu i/lub usunięciu błony u tych kobiet, u których jest ona zbyt gruba i stanowi barierę uniemożliwiającą lub utrudniającą współżycie. Zabieg taki przeprowadza się również u dziewczynek z wrodzonym zarośnięciem błony dziewiczej.
Hymenotomia jest zabiegiem odwrotnym do hymenoplastyki, będącej procedurą przywrócenia ciągłości błony dziewiczej, co często ma związek z określoną kulturą, przekonaniami bądź religią. Zabieg ten może być przeprowadzony u kobiet, które nie rodziły w sposób naturalny i polega w całości na rekonstrukcji błony dziewiczej poprzez sfałdowanie śluzówki, naciągnięcie jej i zszycie. Hymenotomia natomiast, która jest zabiegiem z zakresu ginekologii plastycznej, wykonywana jest u kobiet, u których błona dziewicza jest wadą wrodzoną pochwy i uniemożliwia odbycie stosunku bądź też, z uwagi na całkowite zarośnięcie jest przyczyną pierwotnego braku miesiączki i dolegliwości bólowych w podbrzuszu u młodych dziewcząt. Jest to rzadkie zjawisko, nie mniej występuje, a jego rozpoznanie jest możliwe u nastoletnich dziewczynek, u których nie pojawia się menstruacja pomimo innych objawów dojrzałości płciowej. Prawidłowa budowa błony dziewiczej pozwala na odpływ śluzu i krwi menstruacyjnej z pochwy. Defekt może prowadzić do jej gromadzenia się w kanale pochwy, a w konsekwencji do groźnych powikłań. Hymenotomia jest zabiegiem bardzo intymnym, wymagającym postawienia dokładnego rozpoznania oraz określenia wskazań do przeprowadzenia zabiegu – tłumaczy ekspert ginekolog, dr n. med. Jakub Rzepka z Kliniki Sthetic. Kobiety decydują się na wykonanie zabiegu hymenotomii w bardzo wielu przyczyn. Najczęściej wskazaneim są nieprawidłowości anatomiczne w budowie błony dziewiczej, szczególnie gdy utrudnia ona współżycie. Powody do usunięcia błony dziewiczej mają także psychologiczne podłoże, a najczęstszą przyczyną wizyty u ginekologa staje się paniczny strach przed bólem oraz krwawieniem podczas pierwszego stosunku.
Sam zabieg jest krótki i trwa około 40 minut. Polega na nacięciu zbyt grubej błony dziewiczej skalpelem bądź – w mniej inwazyjny sposób – laserem, a fałd śluzówki, stanowiący przyczynę bolesnych stosunków płciowych wycina się, zakładając szwy wchłanialne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i w zależności od rodzaju znieczulenia, przed zabiegiem mogą być zlecone podstawowe badania diagnostyczne (w przypadku narkozy), z RTG oraz EKG serca u osób starszych włącznie. O wszystkim na bieżąco informuje lekarz. Zabieg przeprowadzany jest zwykle w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki i nie wymaga hospitalizacji. Okres rekonwalescencji zależy od rodzaju defektu i trwa zwykle około tygodnia, w ciągu którego nie zaleca się wysiłku fizycznego, z uwagi nie tylko na doraźne dolegliwości bólowe, ale na możliwy obrzęk w okolicach sromu. Obrzęk ustępuje najczęściej w ciągu 4 dni po zabiegu. Współżycie można rozpocząć po około 4 – 6 tygodniach. Przeciwskazaniami do hymenotomii, jak wyjaśnia specjalista z Kliniki Sthetic – dr n. med. Jakub Rzepka, są infekcje sromu i pochwy, po wyleczeniu których można przystąpić do jego wykonania. Zabieg jest również przeciwwskazany u osób z zaburzeniami krzepnięcia i przyjmujących leki przeciwkrzepliwe.
Tekst zredagowany przy pomocy: http://sthetic.pl/