Każdy rodzic zastanawia się kim jego dziecko zostanie w przyszłości. Warto jednak tą kwestię pozostawić im samym, by mieli możliwość wykonywania takiego zawodu, jaki tylko im się marzy. Swoją karierę zawodową warto nieco wcześniej zaplanować, by na przykład wybrać odpowiednie szkoły, które mogą nas wstępnie przygotować. Musimy również wyznaczyć sobie jasne cele i do nich wytrwale dążyć, by osiągnąć sukces. Nie zapominajmy o pewnych czynnikach wewnętrznych, dzięki którym poznajemy siebie i swoje potrzeby.
Spojrzyjmy na siebie z dystansem
Większość z nas na problem z realnym określeniem swoich predyspozycji zawodowych, w takich sytuacjach mogą pomóc nam różne narzędzia badawcze, takie jak testy czy kwestionariusze, które pozwalają nam poznać siebie, dodatkowo możemy w tym celu porozmawiać z naszymi najbliższymi – są to osoby, na których polegamy i są wobec nas szczere.
Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ jest to jedyny racjonalny sposób na to, aby poznać siebie i osiągnąć prawdziwy sukces. Często wydaje nam się, że świetnie sprawdzilibyśmy się w niektórych zawodach, a o innych nawet nie pomyśleliśmy, podczas gdy okazuje się, że to właśnie takimi predyspozycjami władamy.
Jasno określmy to, co nas interesuje
Nasze zainteresowania muszą pokrywać się z naszymi predyspozycjami, nie może bowiem okazać się, że nadajemy się idealnie na lekarza, podczas gdy medycyna jest dla nas w ogóle nieciekawa. Tutaj jednak większe znaczenie mają zainteresowania trwałe, niż przelotne – w takim przypadku chwilowo zainteresujemy się pewną dziedziną, jednak po jakimś czasie nasz zapal stygnie. W przypadku podejmowania decyzji na temat naszej kariery zawodowej nie może dojść do takiej sytuacji.
By dowiedzieć się jakie są nasze trwałe zainteresowania musimy zwrócić uwagę na:
- sposoby spędzania przez nas wolnego czasu,
- przedmioty szkolne, z którymi najlepiej sobie radzimy i których nauka sprawia nam przyjemność i zainteresowanie,
- uczestnictwo w licznych konkursach, kołach zainteresowań czy innych zajęciach pozalekcyjnych.
Jakie umiejętności posiadamy?
Nasze zdolności objawiają się wtedy, gdy zauważamy, że pewne tematy czy czynności nie sprawiają nam żadnego problemu, a nauka i poszerzanie wiedzy jest dla nas przyjemnością.
Możemy wyróżnić kilka czynników, na które składa się poziom naszych zdolności:
- wrodzone,
- wychowanie,
- własna aktywność.
Jak widać nie ma tu tylko znaczenie to z jakimi umiejętnościami się rodzimy, istotny jest również sposób wychowywania nas przez rodziców, nasze kontakty z rówieśnikami, czy środowisko wychowawcze – wszystkie te elementy powinny sprzyjać rozwojowi naszych zdolności, które są niezwykle ważnym elementem w naszym życiu.
Temperament – ważna cecha
Ta cecha charakteru pozwala wyróżnić nas spośród innych osób. Jedni z nas są żywotni, inni bardziej leniwi, część ludzi ma pozytywne nastawienie do świata, reszta woli każdego dnia zamartwiać się nad swoim życiem. s
Temperament określany jest fachowo jako siła i szybkość reagowania, które są uwarunkowane biologicznie. Mamy tu na myśli przede wszystkim reagowanie emocjonalne, spostrzeganie, myślenie. Każdy z nas rodzi się z pewnym temperamentem, którego nie sposób zmienić w ciągu życia poprzez oddziaływanie na nas czynników zewnętrznych.
Wiele lat temu powstała pewna typologia temperamentów, którą przywołuje się do dnia dzisiejszego, są to: choleryk, sangwinik, melancholik oraz flegmatyk. Istnieje również wiele profesjonalnych testów, które pozwolą na określenie naszego temperamentu oraz na odniesienie ich do wymagań pojawiających się przy konkretnych zawodach.
Czy cechy charakteru mają znaczenie?
Cechy charakteru to nasze cechy psychiczne, które określają nasz stosunek do rzeczywistości, motywację czynów oraz przyjmowany system wartości, istnieje wiele cech charakteru, które każdy z nas posiada. Objawiają się one podczas kontaktów z innymi ludźmi, pracy czy pozostania sam na sam ze sobą. Cechy te możemy podzielić na pozytywne oraz negatywne – czy mają one jednak wpływ na wybór zawodu?
Owszem – niektóre posiadane cechy charakteru mogą być bardzo przydatne w konkretnych zawodach, inne zaś wykluczają niektóre ścieżki kariery. Ciężko przecież wyobrazić sobie nieodpowiedzialną i roztrzepaną osobę w zawodzie lekarza.
Zadbajmy o stan naszego zdrowia i system wartości
Musimy być świadomi swojego stanu zdrowia przy wyborze konkretnej ścieżki zawodowej, może bowiem okazać się, że nie jesteśmy w stanie wykonywać danej pracy ponieważ mamy przeciwwskazania zdrowotne. Dbając o te kwestie już wcześniej unikniemy wielu rozczarowań, nerwów i pomyłek.
Każdy z nas posiada również własny system wartości, który określa rzeczy dla nas najważniejsze i te najmniej istotne. Dzięki nim wyznaczamy sobie priorytety i standardy funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Możemy również poznać dzięki temu siebie oraz innych ludzi z zupełnie innych stron.
Tym sposobem nasz system wartości pozwala nam określić prawidłowe wybory życiowe i wpływa na rozwój samoświadomości. Jeśli ciężko jest nam określić swój własny system również mamy możliwość skorzystania z pomocy fachowców, którzy za pomocą odpowiednich testów pozwolą nam poznać prawdę o sobie