Psychiczne zmęczenie dopada każdego. Jest to zwykle efekt nadmiaru obowiązków, życia w ciągłym biegu oraz obaw o przyszłość, chociaż przyczyn można wymienić znacznie więcej. Nie da się tego co prawda uniknąć, niemniej jednak nie wolno dopuścić do tego, by problem ten nieustannie nawracał i trwał przez dłuższy czas, gdyż jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Skąd bierze się psychiczne zmęczenie?
Utrzymujące się długotrwale psychiczne zmęczenie jest groźnym zjawiskiem objawiającym się na wiele sposobów takich jak m. in.:
- bezsenność lub nadmierna senność,
- uporczywe bóle głowy,
- bóle kręgosłupa,
- uczucie ciężkich nóg,
- chroniczne zmęczenie,
- obniżenie sprawności umysłu.
To wszystko utrudnia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że człowiek staje się bardziej podatny na różne choroby, w tym np. na depresję. Psychiczne zmęczenie jest objawem tego, że coś nie tak dzieje się w naszym życiu – dlatego też należy z tym walczyć i stosować rozwiązania, dzięki którym będziemy w dobrej kondycji psychicznej. Spadki formy to oczywiście naturalna rzecz, ale nie wolno dopuścić do tego, by przejęły nad nami kontrolę.
Określenie przyczyn
Pierwszym krokiem w skutecznej walce ze zmęczeniem psychicznym jest określenie przyczyn takiego stanu rzeczy. Zazwyczaj jest to nadmiar obowiązków domowych i zawodowych, lecz powody pogarszającego się samopoczucia mogą mieć zupełnie inne podłoże związane np. z niedożywieniem, nadczynnością tarczycy, anemią etc. Może zatem warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowania na badania? Ważne jest to, by chorobowe czynniki zostały wyeliminowane, a jeśli to one właśnie okażą się odpowiedzialne za psychiczne zmęczenie, wówczas trzeba podjąć stosowną terapię, o przebiegu której decyduje lekarz. W takich sytuacjach w żadnym wypadku nie wolno kurować się na własną rękę.
Odpoczynek to podstawa
Odpoczynek to niezwykle ważne i skuteczne narzędzie w walce z psychicznym zmęczeniem. Należy się on każdemu – bez względu na to, czym dana osoba się zajmuje. Nie wszyscy jednak potrafią odpoczywać – to wcale nie polega na tym, by wziąć urlop w pracy i w tym czasie zajmować się innymi obowiązkami, a często tak to właśnie w praktyce wygląda. Człowiek wpędza się w błędne koło, ponieważ wciąż odczuwa presję, że musi coś zrobić. Tymczasem trzeba umieć po prostu odpuścić.
Każdego dnia należy wygospodarować czas tylko dla siebie i przeznaczyć go na to, co sprawia nam największą przyjemność. Można poczytać książkę, obejrzeć ulubiony film, wziąć długą kąpiel itp. Dobrze jest posiadać jakieś pasje, które stanowią doskonałą odskocznię od monotonnej rzeczywistości i pochłaniają bez reszty.
Ze sztuką odpoczywania nierozerwalnie wiąże się zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki snu – tu każdy powinien kierować się indywidualnymi preferencjami, aczkolwiek nie bez znaczenia jest to, w jakim otoczeniu śpimy.
Poznawanie siebie
Mniej podatne na zmęczenie psychiczne są osoby, które rozwijają się i starają jak najlepiej poznać siebie. To pomaga w poskramianiu emocji oraz negatywnych myśli, których na co dzień pojawia się w głowie bardzo dużo. Ludzie mają tendencję do wyolbrzymiania problemów lub wymyślania takich, które w ogóle nie istnieją. Nie przykładają ponadto należytej wagi do wewnętrznego dialogu. Dbanie o jakość myśli to przejaw szacunku dla własnej osoby. Przy tej sposobności pojawia się ważna uwaga, a mianowicie taka, że opłaca się być egoistą – oczywiście w zdroworozsądkowych granicach. Łatwiej wówczas wyznaczać granice, które są niezbędne do zachowania psychicznej równowagi, a także rozwiązywać problemy stanowiące nieodłączną część życia. Nie da się ich pozbyć, ale z drugiej też strony nie ma sytuacji bez wyjścia.
Zdrowy tryb życia
Zmiana pewnych nawyków pozwala efektywniej rozprawić się ze zmęczeniem psychicznym. Żadną tajemnicą nie jest, że osoby prowadzące zdrowy tryb życia rzadko kiedy skarżą się na nie. W jadłospisie nie powinno np. zabraknąć produktów zawierających spore ilości błonnika. Ograniczyć zaś trzeba m. in. ilość wysoko oczyszczonych węglowodanów, kofeiny i alkoholu – powodują one szybki wzrost stężenia glukozy we krwi, a następnie jego spadek poniżej normy. To wywołuje uczucie zmęczenia oraz rozdrażnienia. Sięgając po zdrowe jedzenie, nie wolno zapomnieć o nawadnianiu organizmu, co sprzyja usuwaniu z niego zbędnych toksyn.
Zdrowy tryb życia to również fizyczna aktywność – jej form jest obecnie tyle, że bez problemu można znaleźć coś najbardziej odpowiedniego dla siebie. Brak ruchu sprzyja powstawaniu nadwagi i kumulacji stresu, co prowadzi do znacznie poważniejszych konsekwencji. Fizyczna aktywność daje mnóstwo pozytywnej energii.
Co jeszcze pomaga?
Oprócz tego w walce z psychicznym zmęczeniem pomagają m. in.:
- aromaterapia – kojąca moc zapachów znana jest ludzkości od dawna,
- prowadzenie pamiętnika – pisanie o swoich problemach działa niczym katharsis i pomaga pozbyć się nadmiernego balastu,
- określenie życiowych celów – warto wiedzieć, dokąd się zmierza i po co, wtedy człowiek nie tkwi w poczuci bezsensu,
- życie towarzyskie – zaszywanie się w czterech ścianach nikomu na dłuższą metę nie służy, wskazane jest zatem uczestniczenie w różnego rodzaju wydarzeniach, np. kulturalnych.