Na swojej drodze spotykamy różnych ludzi – w tym także tych, o których mówimy, że są trudni. Ciężko znaleźć z nimi jakąkolwiek płaszczyznę porozumienia, a nie zawsze da się ich uniknąć. Nie warto jednak niepotrzebnie się denerwować – zwłaszcza, jeśli jesteśmy zdani na częste kontakty z takimi osobami. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym relacje te można uczynić całkowicie znośnymi.
Akceptacja różnorodności
Kluczem do sukcesu jest uświadomienie sobie pewnej niezwykle ważnej kwestii, a mianowicie takiej, że każdy z nas jest inny i inaczej zachowuje się w określonych sytuacjach. Taką różnorodność trzeba po prostu zaakceptować – nie wszyscy przecież muszą mieć jednakowe poglądy, zainteresowania etc. W momencie, kiedy zaczynamy do tego podchodzić z szacunkiem, zmienia się nasz punkt widzenia i jesteśmy w stanie na pewne sprawy spojrzeć ze znacznie szerszej perspektywy. Oczywiście, wcale nie mamy obowiązku się z kimś zgadzać, ale też mija się z celem przekonywanie kogoś do siebie i swojego zdania za wszelką cenę. O wiele łatwiej jest funkcjonować, kiedy nie ma się ciśnienia na posiadanie racji.
Zajrzeć w głąb siebie
Warto bliżej przyjrzeć się sobie i zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę w sobie nie lubimy. Niejednokrotnie jest bowiem tak, że w innych drażnią nas te zachowania i aspekty psychiki, z którymi nie potrafimy się uporać i które stanowią dla nas kwestie problematyczne. Nie bez powodu często mówi się, że w innych denerwuje nas to, za czym nie przepadamy u siebie. Nierzadko nawet nie jesteśmy świadomi pewnych kłopotów bądź wstydzimy się do nich przyznać – dostrzegając więc w kimś odzwierciedlenie niektórych wad i obaw, reagujemy nazbyt emocjonalnie. To jedna z najważniejszych przesłanek, dla których wyolbrzymiamy przywary trudnych ludzi.
Szukanie dobrych stron
Wskazane jest zatem sprawdzić, co się stanie, gdy zaczniemy szukać w kimś dobrych stron. Dla przykładu osoba, która wiecznie narzeka, może posiadać znakomite umiejętności organizacyjne etc. Takie podejście sprawia, że negatywne emocje zostają zneutralizowane. Pojawia się też przy tej sposobności jeszcze jedna rzecz – otóż zaczynając postrzegać kogoś w pozytywnym świetle i starając się go komplementować, my także jesteśmy odbierani przez tą osobę zupełnie inaczej. Chodzi tutaj o pewną wzajemność i dostrzeganie zalet w tym, co nas otacza.
Wyznaczanie granic
W kontaktach z trudnymi ludźmi bardzo przydaje się zdolność do wyznaczania granic i nie dopuszczania do ich przekroczenia – niektórzy mają z tym trudności, ale na szczęście można się tego nauczyć. Gdy czyjeś zachowanie i słowa nas obrażają oraz uderzają w naszą godność, powinniśmy od razu reagować poprzez jasne wyrażenie niezadowolenia i określenie tego, co nam się nie podoba. Naturalnie należy to uczynić w grzeczny i kulturalny sposób, ale też i stanowczy. Czasami po prostu nie wolno ustępować, w przeciwnym razie będziemy nieustannie narażani na cudze ataki. Zasada jest prosta – skoro okazujemy ludziom szacunek, mamy pełne prawo domagać się tego samego w zamian, chociaż nie zawsze efekty są takie, jakich się spodziewamy.
Unik jako taktyka
To, jak reagujemy na trudnych ludzi, jest podyktowane licznymi przesłankami. Sporo zależy od charakteru osoby, którą spotykamy. Jeżeli trafiamy na kogoś wybuchowego, agresywnego i denerwującego się z byle powodu, najlepszym rozwiązaniem jest wycofanie się i unikanie starcia. Bardzo często konflikty nie są nam w gruncie rzeczy do niczego potrzebne, gdyż w omawianych sytuacjach polegają głównie na wzajemnych animozjach i przekrzykiwaniu się – nie prowadzą do niczego konstruktywnego.
Niemniej zdarza się, że konfrontacja jest nieuchronna – jeśli już decydujemy się na wzięcie w niej udziału, powinno być to bardzo starannie przemyślane. Porywanie się na wszystkie spory jest bezcelowe – lepiej zatem nie brać wszystkiego aż tak strasznie do siebie.
O czym jeszcze pamiętać?
Uporać się z trudnymi ludźmi pomaga również przywiązywanie większej wagi do poniższych aspektów.
- Jeśli z człowiekiem, który z jakiegoś względu nas drażni, musimy spędzać sporo czasu, nie zaszkodzi zadbać o dobrą, przyjazną atmosferę rozładowującą już na starcie wiele napięć. Przyda się także dawka humoru – ale rozsądnie i z umiarem.
- Skończenie z narzekaniem na trudne osoby przynosi znakomite rezultaty – nie rozmawiamy o kimś, więc nie przywołujemy związanych z nim nieprzyjemnych wspomnień i nie wyzwalamy w sobie dodatkowych negatywnych emocji. Wałkowanie w kółko tego samego przynosi efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego – nakręcamy się i sami stajemy się bardziej skłonni do obcesowych zachowań.
- Wskazana jest praca nad własnymi umiejętnościami komunikacyjnymi – nie zawsze przywiązujemy do tego aspektu należytą wagę. Ucząc się rozmawiać z różnymi ludźmi i starając się ich słuchać, sporo zyskujemy.
- Skierowanie uwagi na siebie pomaga w lepszym zrozumieniu własnych uczuć i emocji, a stąd już prosta droga do panowania nad nimi. Zachowanie przysłowiowej zimnej krwi w kryzysowych sytuacjach stawia nas na lepszej pozycji – wiele osób rezygnuje z ataków widząc, że nie przynoszą one żadnych skutków i nie wyprowadzają nas z równowagi.