Jak wybrać system ERP

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wybór właściwego oprogramowania ERP jest znacznie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Przetestowanie wersji demo

Warto wiedzieć, że szukanie odpowiedniego systemu będzie znacznie łatwiejszym zadaniem, gdy przedsiębiorca będzie mógł pobrać wersję demo lub skorzystać z bezpłatnej prezentacji. Właściciel firmy będzie dzięki temu wiedział, jak się pracuje na określonym oprogramowaniu. Należy pamiętać, aby interfejs aplikacji był przejrzysty.

Ponadto na wersji demonstracyjnej istnieje możliwość zweryfikowania, czy będzie można wykonać zadania, na których zależy przedsiębiorcy. Podczas spotkania z przedstawicielem firmy wdrażającej można będzie także zadać dokładne pytania, czy poznać osobę, z którą będzie się współpracowało.

Sprawdzenie referencji innych firm

Dobre oprogramowanie ERP zostało bardzo często pozytywnie ocenione przez firmy, które z niego korzystają. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku renomowanych produktów nie będzie problemu ze znalezieniem opinii na tematycznych forach internetowych czy grupach na portalach społecznościowych.

Nie można zapomnieć, że jeden system może być wdrożony na różne sposoby. Należy mieć świadomość, że sposób wdrożenia omawianego rozwiązania będzie decydował o wygodzie w późniejszym jego użytkowaniu.

Co dokładnie powinien uwzględniać budżet na oprogramowanie ERP?

Podczas porównania poszczególnych systemów ERP dostępnych na rynku zalecane jest zwrócenie szczególnej uwagi na całościowy koszt. Powinien on uwzględnić nie tylko licencję na określony rok, ale również kwotę na aktualizację po upływie 12 miesięcy. Nie można zapomnieć o migracji danych przedsiębiorstwa czy różnego rodzaju dodatkach programistycznych.

Osoba zainteresowana nie powinna się sugerować się tylko ceną oprogramowania. Należy dopytać także o późniejsze koszty związane z obsługą. Bardzo istotne znaczenie ma także zwrot z inwestycji w określony system ERP. Świetnym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, jakie rezultaty uzyskuje się za pomocą systemu. Warto także sprawdzić, czy będą one możliwe do zweryfikowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here