Bezbłędne działanie przedsiębiorcy

Prowadzenie firmy i zarabianie pieniędzy oraz poprawne zapisywanie wszystkich danych w księgach rachunkowych to podstawa do tego, aby przedsiębiorca mógł spać spokojnie. Błędy jednak się zdarzają. Co wtedy zrobić?

Nota korygująca – co można korygować?

Przedsiębiorcy mają wiele pytań związanych z korygowaniem faktur. Bardzo ważne jest, jakich danych ma dotyczyć korekta. Przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy, które dane można korygować za pomocą noty, a na które trzeba wystawić fakturę korygującą.

Samo wystawienie noty to jeszcze nie wszystko, ponieważ notę trzeba skutecznie dostarczyć do drugiej strony. Odbiorca musi zaakceptować notę korygującą, jednak sposób tej akceptacji nie jest wskazany wprost w przepisach, dlatego obie strony mają tutaj dużą dowolność, aby o tym zdecydować.

Regulacje prawne

Kwestie takie jak ilość dostarczonych towarów bądź też zakres wykonywanych usług, cena poszczególnych artykułów, wartości i stawki podatkowe, nie mogą być korygowane za pomocą noty. W tej sytuacji bezwzględnie trzeba wystawić fakturę korygującą. Każdy dobry księgowy będzie doskonale o tym wiedział. Ustawa o rachunkowości i inne akty prawne szczegółowo regulują te kwestie. Nota korygująca online to często stosowane rozwiązanie.

Bardzo dobrą praktyką jest, aby przedsiębiorca rozmawiał na bieżąco ze swoim księgowym i aby wspólnie uzgadniali takie postępowanie dla firmy. Jeżeli właściciel firmy lub jej pracownicy na wyższych szczeblach sami wykonują pewne księgowe czynności na przykład przy kontaktach z klientem, muszą oni mieć aktualną wiedzę, aby postępować poprawnie, jeśli chodzi o czynności księgowe i podatkowe.

Poprawa błędów

W obecnych czasach programy księgowe są bardzo często wykorzystywane przez księgowych w firmach. Trudno wyobrazić sobie, że osoby pracujące w dziale księgowości mogłyby dzisiaj liczyć wszystko na kalkulatorze, a dane zapisywać na kartkach i w zeszytach. To normalne, że dzisiaj dane przechowywane są w programach komputerowych.

Nota korygująca online to szybka i łatwa możliwość poprawy błędu. Błędy zdarzają się w każdej pracy, na każdym stanowisku. Bardzo ważna jest wiedza, co zrobić w przypadku popełnienia błędu. Nie należy wtedy działać chaotycznie, ale trzeba szybko sprawdzić przepisy i upewnić się co do właściwego postępowania.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPopularne typy ostrzałek do noży
Następny artykułJak wybrać system ERP?
Zmienna jak każda kobieta. Uwielbia dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyła pracując przez 10 lat w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here