Typy topników do lutowania i ich rola w procesie lutowania

Przeprowadzanie napraw w domowym zaciszu wymaga nie tylko umiejętności i wiedzy, ale także odpowiedniego zaplecza warsztatowego. Właściwie dobrane do sytuacji narzędzia i różnego rodzaju substancje pomocnicze to podstawa dla osiągnięcia dobrych efektów, a także zachowania zasad bezpieczeństwa. Jednym z akcesoriów domowego warsztatu jest lutownica.

Czym jest lutownica

Lutownica, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie służące do lutowania. Za pomocą odpowiednich akcesoriów dodatkowych pozwala ona na łączenie ze sobą różnych elementów pod wpływem wysokich temperatur.

Zależnie od rodzaju łączonych ze sobą powierzchni należy użyć odpowiedniego rodzaju spoiwa. Środkiem, który w tym posłuży będzie topnik do lutowania.

Czym są topniki do lutowania

Topnik do lutowania to substancja, której zadaniem jest usuwanie z łączonych powierzchni możliwych powłok chemicznych, powstałych w wyniku reakcji zachodzących między metalem a atmosferą. Do takich sytuacji może dojść podczas lutowania poszczególnych elementów. ich wystąpienie prowadzi niestety do osłabienia lutu i zakończenia podjętych działań niepowodzeniem.

Najczęściej spotykane topniki do lutowania to połączenie kalafonii z innymi substancjami pochodzenia organicznego. W zależności od swego przeznaczenia wykazują one różne właściwości. To jaki efekt przyniosą podjęte przez nas działania zależy w ogromnej mierze właśnie od właściwie dobranego topnika. Warto zatem zapoznać się z dostępnymi na rynku artykułami i wybrać spośród nich ten, który spełni wszelkie wymagania łączonego przez nas materiału.

Najpopularniejsze topniki do lutowania

Wśród najczęściej spotykanych tego typu produktów możemy wymienić topniki średnioaktywne i wysokoaktywne. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się w domowych warunkach podczas lutowania z wykorzystaniem cyny. Temperatura obróbki materiału w tym przypadku to maksymalnie 280 stopni Celsjusza.

Drugi rodzaj topnika, wysokoaktywny, to występująca pod postacią lepkiej cieczy kwasooporna substancja, pozwalająca na bezpieczne łączenie ze sobą różnego rodzaju elementów stalowych, a także chromoniklowych.

Na rynku spotkamy też topniki w formie żelu. Są to produkty bardzo precyzyjne, niezwykle przydatne podczas prac z elementami elektronicznymi, wymagającymi wysokiej ostrożności i pełnej uwagi.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here