dla przedsiębiorcy
fot. pexels.com

Jednolity Plik Kontrolny, czyli w skrócie JPK to dokument, o którym powinni wiedzieć przedsiębiorcy. Sprawdź czym jest ten dokument i bądź świadomym przedsiębiorcą!

Zobacz też: http://jegoego.pl/jednolity-plik-kontrolny-czym-jest-jpk-wb/

Co należy wiedzieć o Jednolitym Pliku Kontrolnym

JPL to rodzaj pliku, który został sformalizowany 1 lipca 2018 roku. Wszystkie formy od tej właśnie daty stoją przed obowiązkiem przygotowania takiego pliku. JPK wprowadziło Ministerstwo Finansów w celu uporządkowania kwestii podatkowych, a także wsparcie kontroli w przedsiębiorstwach. W związku z przygotowaniem przez firmy JPK, przedsiębiorcy przygotowują według odgórnych wytycznych różnorodne dokumenty, jak na przykład – JPK VAT do kontroli ewidencji VAT. Jednym z plików może być również JPK WB. Istotne jest, żę jeśli podatnik nie ma konta firmowego, a realizuje właśnie taki dokument, to będą w nim zarówno informacje firmowe, jak i prywatne.

Jednolity Plik Kontrolny WB

Skrót WB dotyczy ,,wyciągów bankowych’’. W pliku JPK WB znajdują się wszelkie dane powiązane z rachunkiem bankowym firmy – wszystkie transakcje jakie były prowadzone z użyciem konta oraz dane podmiotów, jakie były zaangażowane w te transakcje. Głównym celem Jednolitego Pliku Kontrolnego WB jest ograniczenie oszustw i nadużyć podatkowych. Z tego względu w tym pliku znaleźć można takie informacje jak – saldo po dokonanej transakcji; kwotę oraz walutę wykonanej transakcji; daty wpłat na dany rachunek i obciążeń; opisy i nazwę transakcji płatniczej; numery IBAN oraz wszelkie dane nadawcy i odbiorcy transakcji (nazwy, adresy, REGON, NIP).

Każda z tych informacji znajduje się w dokumencie, który ma specjalnie przygotowany wzór – opracowany i wydany przez Ministerstwo Finansów właśnie w postaci takiego pliku – JPK WB. Istotne jest to, że te rodzaje dokumenty przygotowuje się na każde żądanie podatkowego organu. Takie żądanie organ składa i do podatnika, i w banku, w którym ten podatnik ma swoje konto. Pozostając w temacie banków, to dzięki tzw. serwisom transakcyjnym online, pozwalają one na wygenerowanie gotowego pliku i przekazanie go odpowiedniemu organowi. To ogromne ułatwienie i zautomatyzowanie pracy.

Przeczytaj też: http://www.pozaistyl.pl/pielegnacja-meskiej-twarzy-czyli-jak-wybrac-dobry-krem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here