Odmładzanie skóry twarzy to temat, któremu my, kobiety od zawsze poświęcamy bardzo dużo uwagi. Przestajemy jednak wierzyć w cudotwórcze działanie kremów przeciwzmarszczkowych i unikamy inwazyjnych oraz niosących za sobą duże ryzyko operacji plastycznych. Coraz częściej poszukujemy natomiast nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań, które pozwolą skutecznie wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę, ale przy tym zachować naturalny wygląd twarzy. Jednym z takich rozwiązań jest laserowe odmładzanie twarzy – zabieg, który cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Podpowiadamy, na czym polegają zabiegi laserowe na twarz!
Odmładzanie twarzy laserem – jak to działa?
W medycynie estetycznej działanie urządzeń laserowych opiera się na ,,uszkodzeniu” skóry w kontrolowany sposób, co wymusza proces jej regeneracji i odbudowy. Światło lasera, wnikając w głębokie warstwy skóry, zostaje pochłonięte przez zawartą w jej komórkach wodę. Wskutek reakcji fototermicznej, mamy do czynienia z natychmiastowym podgrzaniem wody w tkance, jej odparowaniem i wydzielaniem ciepła, które uszkadza komórki skóry i włókna kolagenowe. W tym samym czasie uruchamiane są procesy naprawcze, które pobudzają fibroblasty do tworzenia się nowego kolagenu. Bardzo ważne jest to, że laser nie uszkadza całej skóry, a jedynie ją ,,dziurkuje”, tworząc falę mikrouszkodzeń, która jest otoczona zdrową i nienaruszoną tkanką. Taki system przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych tkanek i zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów.
Kolagen, czyli istota odmładzania skóry
Istotą zabiegów laserowych jest pobudzenie skóry do odtwarzania kolagenu. Kolagen to białko produkowane przez fibroblasty, które tworzy rusztowanie skóry właściwej i odpowiada m.in. za napięcie skóry. Nasza skóra produkuje kolagen przez całe życie, jednak wraz z wiekiem ilość produkowanego kolagenu systematycznie się zmniejsza, a organizm nie jest w stanie nadążyć nad uzupełnianiem ubytków tej substancji w skórze. W starzejącej się skórze mamy do czynienia z zaburzeniem aktywności białek, których rola jest kluczowa przy regeneracji tkanek. Lasery, poprzez silne podgrzanie, wywołują szok termiczny i pobudzają skórę do produkcji tych ważnych białek. Dzięki produkcji nowego kolagenu nasza skóra staje się jędrna, elastyczna, napięta, zagęszczona i bardziej promienna.
Tradycyjny vs. bezinwazyjny lifting twarzy
Zabiegi laserowe mają pewną przewagę nie tylko nad działaniem kremów przeciwzmarszczkowych, lecz także tradycyjnym liftingiem twarzy przy pomocy skalpela. Oczywiście, nie można powiedzieć, że końcowy efekt tych dwóch metod będzie taki sam – specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, w której laserowe odmładzanie twarzy wykonuje się m.in. przy pomocy najnowocześniejszego lasera pikosekundowego PicoSure, przyznają, że efekt końcowy tego zabiegu jest mniej widoczny niż przy chirurgicznym liftingu twarzy, ale przy tym o wiele bardziej naturalny.
Bardzo duże znaczenie ma również to, że bezinwazyjne odmładzanie twarzy laserem nie niesie za sobą ryzyka powstawania szpecących blizn oraz innych, często niebezpiecznych dla zdrowia, skutków ubocznych. Co więcej, w odróżnieniu od tradycyjnej operacji plastycznej, laseroterapia nie wiąże się z dużym bólem, nie wymaga hospitalizacji ani długiego okresu rekonwalescencji – już kilka godzin po zabiegu można wrócić do normalnego trybu życia. Jeśli więc zastanawiamy się nad jedną z metod odmładzania twarzy, jak najbardziej warto rozważyć wybór zabiegu laserowego, który pozytywnie wpłynie na nasz wygląd, a przy tym będzie bezpieczny dla zdrowia.