9. tydzień ciąży – czas pierwszych zmian

9. tydzień ciąży to w rzeczywistości 7. tydzień od zapłodnienia, a więc dopiero początek 9-miesięcznego oczekiwania na dziecko. Ale w tym okresie zaczynają być już widoczne pierwsze charakterystyczne oznaki ciąży. Drugi miesiąc to także istotny moment w rozwoju płodu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że ciąża tydzień po tygodniu niesie za sobą ważne zmiany już od pierwszych tygodni, zarówno w organizmie kobiety, jak i jej maluszka.

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat 9. tygodnia ciąży warto odwiedzić również stronę http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/pierwszy-trymestr-ciazy/1152-dziewiaty-tydzien-ciazy.html. Jest to platforma, na której każdy przyszły rodzic znajdzie szereg istotnych informacji z zakresu ciąży i wychowania dziecka.

Objawy w 9. tygodniu ciąży

W 9. tygodniu ciąży kobieta może zauważyć, że jej brzuch lekko się powiększył, podobnie jak piersi, jednak całkowita waga nie ulega jeszcze drastycznym zmianom (przybywa zaledwie ok. 1,5-2 kilogramów). W zależności od gospodarki hormonalnej, niektóre przyszłe mamy mogą cieszyć się w tym czasie pięknymi włosami, które rzadziej się przetłuszczają, tak samo jak cera, która staje się gładsza. To zasługa wzrostu poziomu stężenia hormonu ciążowego HCG. Jednak w tym samym okresie inne kobiety mogą zmagać się z problemami skórnymi, ponieważ u niektórych ciężarnych mogą pojawiać się krostki.

W trakcie całej ciąży bardzo ważne jest zachowanie higieny, ponieważ różnorodne bakterie mogą dostawać się przez pochwę do łożyska i w ten sposób zagrozić zdrowiu dziecka. Ze względu na fakt, że w 9. tygodniu wydzielina z pochwy jest gęstsza i obfitsza, konieczne jest noszenie wkładek higienicznych. Jeśli wydzielina, która powinna być biała lub lekko żółta, stanie się ciemniejsza  i będzie w niej widoczna krew, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W 2. miesiącu ciąży warto też bardziej dbać o piersi, które mogą powiększyć się nawet o 2 lub 3 rozmiary, w związku z czym skóra na nich rozciąga się i staje delikatniejsza, a to może doprowadzić do powstawania nieestetycznych rozstępów. Regularne oraz intensywne nawilżanie to podstaw.

Rozwój płodu w 9. tygodniu ciąży

  1. tydzień ciąży to także czas, w którym zachodzą istotne zmiany w rozwoju płodu. To, co jest najistotniejsze w tym okresie to ciągły rozwój mięśni oraz kończyn, zanik ogona oraz wykształcenie się w sercu przedsionków i komór, a w mózgu półkul. W przypadku chłopców – rozwijają się też jądra. Zmienia się także twarz dziecka, ponieważ zarysowują się oczy, nos, podbródek i uszy, a w jamie ustnej wykształcają się kubki smakowe, podobnie jak więzadła głosowe w krtani. Wciąż jednak oczy są szeroko rozstawione, a paluszki nadal łączy cienka błona. Charakterystyczne jest też ciągłe zamknięcie oczu, które otworzą się dopiero w 6. miesiącu ciąży. Nie oznacza to jednak, że maluch śpi. Wręcz przeciwnie – stale się rozwija i ćwiczy poprzez poruszanie się.

Dziecko bezustannie rośnie i rozwija się, dlatego w 9. miesiącu ciąży mierzy ok. 22-30 milimetrów i waży ok. 4 gramów. Pomimo tego, że w tym czasie płód zaczyna się już poruszać, przyszła mama musi jeszcze cierpliwie zaczekać na moment, w którym ruchy maluszka będą wyraźnie wyczuwalne.

Badania w 9. tygodniu ciąży

W czasie trwania ciąży, bardzo ważne jest wykonywanie konkretnych badań, wśród których kilka należy powtarzać. Kalendarz badań zlecanych przez lekarza prowadzącego ciążę dzieli się na trzy trymestry. 9. tydzień, a więc 2. miesiąc ciąży znajduje się w pierwszym trymestrze. Konkretnie w 9-10 tygodniu konieczne jest wykonanie takich badań, jak:

  • określenie grupy krwi,
  • przeciwciała odpornościowe (anty Rh),
  • morfologia,
  • cytologia,
  • badanie moczu,
  • poziom cukru na czczo,
  • WR (odczyn Wassermanna),
  • przeciwciała różyczki,
  • przeciwciała toksoplazmozy,
  • konsultacja stomatologiczna,
  • przeciwciała HIV,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • indeks masy ciała (BMI),
  • waga ciała,
  • badanie piersi,
  • ocena pH wydzieliny pochwowej,
  • badanie ginekologiczne przy użyciu wziernika.

Należy mieć świadomość, że w ciągu całego I trymestru konieczne jest wykonanie dodatkowo wielu innych badań, o których informuje lekarz w stosownym czasie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urozmaicić związek małżeński?
Następny artykułSukienka prawdę powie
Zmienna jak każda kobieta. Uwielbia dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyła pracując przez 10 lat w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here