Co jeść po treningu?

0
1259

Bez względu na cel aktywności fizycznej posiłek po treningu jest niezbędny. Ma ogromne znaczenie dla regeneracji organizmu po wysiłku. Posiłek po treningu rekompensuje straty energii, elektrolitów oraz wody, ponadto zwiększa wydolność naszego organizmu oraz hamuje rozpad mięśni. Jedzenie posiłku po treningu przeciwdziała kontuzjom, sprzyja syntezie białek mięśniowych i wzmacnia odporność organizmu.

Co zjadać po aktywności fizycznej?

Posiłek potreningowy powinien składać się z łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz białek. Nie warto jednak zjadać zbyt dużej ilości tłuszczów. Po wysiłku fizycznym należy bardzo szybko uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach, zanim organizm zacznie szukać dodatkowych źródeł energii w postaci białek zawartych w mięśniach. Posiłek po treningu musi być obfity w białko, gdyż może przyczynić się do naprawy mikrouszkodzeń powstałych po wysiłku, a dodatkowo spożycie białka będzie skutecznie hamowało utratę tkanki mięśniowej. Węglowodany złożone połączone z białkiem wyciszają organizm i zapewniają im uzupełnienie aminokwasów.

Posiłek po treningu nie musi być wcale skomplikowany. Wystarczy ryż z warzywami i dodatkiem chudego mięsa, kanapki żytnie z jajkiem, kurczakiem, pastą z fasoli lub twarogiem, makaron z chudym mięsem i sosem warzywnym, koktajl bananowy z jogurtem naturalnym czy placki z kaszy jaglanej z owocami i twarogiem.

Posiłek po aktywności fizycznej wieczorem

Osoby, które preferują ćwiczenia wieczorem, często zastanawiają się, czy kończąc trening późną porą, mogą jeszcze coś zjeść. Nawet jeśli trening kończymy późno, musimy dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Posiłek po treningu wieczorową porą powinien być podobny do tego, który zjadamy w ciągu dnia. Potrawa musi zawierać węglowodany proste, np.: ryż, makaron czy drobne kasze. Możemy pozbyć się obaw, że węglowodany spożyte wieczorem zamienią się w tkankę tłuszczową, gdyż tak się na pewno nie stanie. Nasz organizm wykorzysta je do regeneracji organizmu, o ile nie będzie ich w zbyt dużej ilości.

Odżywianie, a trening w okresie odchudzania

Współcześnie panuje zaraźliwa moda, aby być szczupłym. Jednak nie tylko to się liczy, nasze zdrowie również jest ważne. Kluczem do smukłej sylwetki i dobrego samopoczucia jest odpowiednio zbilansowana dieta sportowa. W trakcie odchudzania należy stosować dietę redukcyjną, która posiada obniżoną ilość kalorii. Aktywność fizyczna na pewno zwiększa redukcję tkanki tłuszczowej, jednak mimo to nie należy unikać posiłku po treningi. Brak posiłku po wysiłku fizycznym może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego organizmu.

Współczesne czasy nie sprzyjają zdrowemu odżywianiu, liczeniu kalorii i długiemu staniu w kuchni podczas gotowania. Z tego powodu wiele osób wybiera catering dietetyczny Ruda Śląska, który pozwala na zachowanie zbilansowanej diety bez zbędnych zakupów, gotowania czy sprzątania. Dieta pudełkowa może zostać przygotowana indywidualnie dla każdego klienta, w niej mogą zostać uwzględnione konkretne posiłki potreningowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here