Jedzenie bezglutenowe

Żywność bezglutenowa zyskuje w ostatnim czasie na popularności – nawet wśród osób, które nie mają problemów zdrowotnych, alergii i wielu innych dolegliwości związanych nietolerancją glutenu. Dlaczego tak się dzieje? Czy dla takich osób różnica jest odczuwalna? Zastanówmy się nad tym nieco szerzej.

Oczywiście nie trudno zauważyć, że jedzenie bezglutenowe jest dużo droższe od standardowych artykułów spożywczych – nawet jeśli dany produkt jest bezglutenowy, lecz nie ma nim takiej informacji. Skąd to się bierze? Czy jest to jedynie chwyt marketingowy, który ma pomóc sprzedaży? Przekonajmy się.

Profilaktyka dla zdrowych osób

Alergie mogą występować na każdym etapie życia i często zdarza się, że jesteśmy w stanie zacząć źle reagować na produkty, z których korzystaliśmy na co dzień. Oczywiście nie oznacza to, że zdrowe osoby muszą wykluczyć gluten ze swojej diety w 100-procentach i kupować jedynie jedzenie bezglutenowe. Perfekcyjną alternatywą jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru. Jeżeli będziemy częściej sięgać po jedzenie bezglutenowe, mniej będziemy go spożywać, co w efekcie da satysfakcjonujące rezultaty zdrowotne. Jak widać, jest to proste i logiczne rozwiązanie na pytanie, które zadaje się wiele osób – zwłaszcza stojąc przed sklepową półką. Inną odpowiedzią może być po prostu inny smak propozycji bez glutenu, którym niektórym klientom i konsumentom może bardziej przypaść do gustu. Żywność w końcu powinna być również smaczna – nie tylko funkcjonalna.

Lepsze samopoczucie

Gdy przesadzamy z jakimiś składnikami, zazwyczaj zaczynamy się po pewnym czasie źle czuć. Pogorszenie samopoczucia może wynikać z wielu przyczyn, np. przesytu pewnym makro i mikroskładnikami, które występują w danych pozycjach. Jedzenie bezglutenowe dla osoby, która na co dzień konsumowała ogromne ilości glutenu, może być naprawdę ciekawą odskocznią, a efekty będą zauważalne dosłownie od razu. Warto więc eksperymentować i przede wszystkim monitorować swój organizm oraz samopoczucie, by dopasować produkty spożywcze do indywidualnych preferencji.

Skąd się biorą wyższe ceny?

Ze względu na produkcję. Gdy potencjalny konsument z bardzo silną nietolerancją glutenu sięga po produkt z logo bezglutenowe, może spokojnie konsumować dany posiłek. Jeżeli tego znaczka nie będzie mieć dany produkt, nie może on pozwać danego producenta, ponieważ ten przecież nie twierdził, że jego asortyment jest bezglutenowy. Koszty produkcji takich artykułów jak jedzenie bezglutenowe są zatem o wiele wyższe, a co za tym idzie, cena również będzie wyższa w porównaniu do klasycznych pozycji na półkach sklepowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here