Programowanie przez zabawę - zbuduj z dzieckiem pierwszego robota!

Kompetencje z zakresu nauk ścisłych w szybko rozwijającym się świecie będą tylko nabierały na znaczeniu. Umiejętność programowania, znajomość podstaw robotyki czy kodowania dla przyszłych dorosłych będą prawdopodobnie chlebem powszednim, dlatego warto już dzisiaj zacząć przekonywać dzieci, że matematyka, logiczne myślenie i nauki ścisłe są nie tylko fajne, ale mogą być łatwe i przyjemne. Nie od dziś przecież wiadomo, że najlepiej uczymy się poprzez zabawę. Współczesny rynek edukacyjnych zabawek zdaje się nadążać za tym trendem – dzięki temu możemy wybierać w kreatywnych zestawach, z których zbudujemy razem z dzieckiem jego pierwszego, w pełni działającego i funkcjonalnego robota.

Robotyka dla początkujących

Zestawy konstrukcyjne pozwalają od podstaw zbudować z klocków i innych elementów robota, który po zaprogramowaniu go w odpowiedni sposób, będzie wykonywał rozmaite czynności. Idealne dla początkujących są proste roboty, których głównym zadaniem jest poruszanie się po wyznaczonej trasie. Takiego rovera stworzymy np. z zestawu makeblock mbot V1.1, przeznaczonego dla dzieci w wieku szkolnym (od pierwszych klas podstawówki aż do wieku gimnazjalnego). Prosta konstrukcja pozwala zmontować sympatycznego robota nawet niedoświadczonym użytkownikom, a możliwość dodawania elementów spoza zestawu sprawia, że robot makeblock mbot będzie dobrym wstępem, który z łatwością poszerzymy o nowe funkcje.

Zaprogramuj swojego pierwszego robota

Program makeblock mbot oparty na Scratch 2.0 jest wyjątkowo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Za jego pomocą wygenerujemy kod w języku Arduino, a ze strony producenta możemy pobrać instrukcję i wszelkie niezbędne pomoce, które umożliwią nam stworzenie działającego kodu. Program makeblock przyda się także do tworzenia prostych gier czy animacji, dzięki czemu będzie doskonałą zabawą samą w sobie. Wprowadzi dziecko do fascynującego świata komputerów i elektroniki bez klasówek, testów i odpytywania przy tablicy – tylko dzięki zabawie! Możliwość zaprogramowania robota tak, by jeździł po prostej linii albo po wyznaczonej trasie, omijał przeszkody czy nawet tańczył disco-polo, rozbudza dziecięcą chęć do eksperymentowania, zmieniania kodu, kombinowania z konstrukcją robota, a to wszystko wspiera rozwój umiejętności ścisłych, myślenia przestrzennego i logicznego. Zestaw makeblock mbot możemy wzbogacić o czujniki ruchu, światła, a także dodać do niego elementy Lego Mindstorms! Gotowym robotem sterować możemy za pomocą pilota bądź dedykowanej aplikacji w telefonie.

Zestawy konstrukcyjne pozwalające na budowanie i programowanie robotów to doskonały sposób na rozbudzenie w dziecku fascynacji komputerami, która być może kiedyś zamieni się w prawdziwą pasję. Zapewnią dziecku wiele godzin wspaniałej zabawy i nawet się nie zorientuje, ile ważnych rzeczy się w tym czasie nauczyło! Będą świetnym prezentem dla każdej ciekawskiego dziewczynki i dociekliwego chłopca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here