Różyczka

Różyczka jak każda choroba zakaźna wywołuje szereg objawów zwiastujących początek choroby, jednak większość z nich daje podobne symptomy jak inne choroby tego tego typu. Jak je odróżnić i jak się zachować w przypadku pierwszych objawów?
Na początku jednak musimy wiedzieć, że różyczka jest bardzo popularną chorobą zakaźną wieku dziecięcego a jej objawy można łatwo pomylić np. z ospą wietrzną. Obie choroby przebiegają wraz z wysypką jednak przy ospie wietrznej wysypka przeradza się z plamek w krosty wypełnione płynem, które po czasie pękają tworząc liczne strupki.
Czym więc jest różyczka?, jak wygląda różyczka?
Różyczka oprócz charakterystycznej wysypki, objawia się na początku bólem oraz powiększeniem węzłów chłonnych. Choroba podobnie jak wiatrówka rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Osoba zarażona wirusem nie wiedząc, że go posiada zaraża inne osoby, już na tydzień przed jakimikolwiek objawami oraz na tydzień po zakończonej chorobie.
Najbardziej na zachorowanie narażone są dzieci w przedszkolach oraz szkołach, ponieważ rodzice na początku choroby nie przypuszczają nawet, że cokolwiek dolega ich pociechą i puszczają je do większych skupisk dzieci.
Choroba rozpoczyna się dosyć łagodnie, dając objawy jak przy zwykłym przeziębieniu. Na początku osoba zarażona doświadcza temperatury nie większej niż 38 C, w przypadku ospy wietrznej w szczególności u starszych dzieci temperatura może przekraczać 40 C. Bardzo charakterystycznym objawem jest wspomniany już wcześniej ból węzłów chłonnych spowodowany ich powiększeniem.
Kolejnym etapem jest wysypka, która na początku lokalizuje się na twarzy, żeby z czasem przemieszczać się w dół ciała.
Wysypka pojawia się w postaci różowych plamek, które początkowo przypominają różne dolegliwości od zwykłych potówek po inne choroby zakaźne. Plamki na ciele trzymają się około trzech dni oraz mogą lekko swędzieć. Nie u wszystkich osób objawy są takie same, czasami u niektórych dodatkowo występują bóle mięśni i głowy, katar oraz ogólne osłabienie i brak apetytu. Istnieją jednak takie osoby u których, choroba ta daje objawy ledwo zauważalne. Dzieci, które zachorowały na różyczkę, stosunkowo szybko wracają do zdrowia bo już po około tygodniu. Jednak im dziecko starsze lub jeśli choroba dopadnie osób dorosłych jej przebieg jak i czas wyleczenia jest dłuższy a objawy bardziej uciążliwe.
Aby nie dopuścić do zarażenia się wirusem różyczki, należy przestrzegać zalecanych okresowych szczepień dzieci, szczepienie jest całkowicie darmowe i pierwszą dawkę wykonuje się już dzieciom 14 miesięcznym kolejną otrzymują w wieku 10 lat.

http://www.anianotuje.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here