Bardzo często musimy wstawać z samego rana i chcemy czuć się wypoczęci przez cały dzień. To, czy będziemy mogli się czuć wypoczęci w znacznym stopniu zależy od tego jak długi śpimy. Dawka dzienna snu zależy od indywidualnych predyspozycji. Zarówno niedobór jak też nadmiar snu nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie, ale również jest w stanie prowadzić do problemów zdrowotnych i skrócenia życia. Jak wskazują najnowsze badania dzienna dawka snu powinna przeciętnie wynosić około 7 godzin. Jeśli będziemy spali mniej, niż 6 godzin i to w dłuższym okresie czasu nasz organizm w coraz większym stopniu będzie odczuwał zmęczenie. Warto również brać pod uwagę, że jeśli jednego dnia będziemy spali bardzo krótko to nie jesteśmy w stanie tego nadrobić w inne dni. Nie powinno się również spać więcej, niż osiem godzin, gdyż im dłużej śpimy tym znacznie trudniej jest wstać z łóżka oraz czuć się w pełni wypoczętym przez cały dzień.

Wstawanie z samego rana

Gdy musimy wstać z samego rana bardzo ważne jest, by położyć się wcześniej spać, tak by móc przespać całą noc. Jest to ważne, gdyż jeśli nasz organizm nie wejdzie w fazę głębokiego snu bardzo trudno o odpowiedni wypoczynek. Jeśli wstajemy z samego rana nie powinniśmy natychmiast wstać z łóżka po przebudzeniu. Gdy otworzymy już oczy po przebudzeniu dobrze jest zostawić sobie klika minut na pełne dobudzenie się.

W tym czasie można przywołać sny, które śniły nam się w nocy, przeciągnąć się, rozluźnić ciało. Dobrze jest zgiąć nogi i wyprostować co jest szczególnie wskazane u osób, które w ciągu dnia odczuwają bóle nóg czy stawów. Wstawać z łóżka powinniśmy powoli, czyli najpierw dobrze jest przekręcić się an bok, powoli opuścić nogi na podłogę.

Gdy powoli przechodzimy do pozycji siedzącej jesteśmy w stanie pozytywnie wpłynąć na stan naszego kręgosłupa.

Wstawanie z budzikiem

Większość osób korzysta z budzików, które pozwalają obudzić się o konkretnej godzinie. Generalnie jeśli w dłuższym okresie czasu ustabilizujemy godziny naszego snu nie powinniśmy mieć większych problemów ze wstawaniem o określonej godzinie bez budzika. Jednak budzik zapewnia to, że nie zaśpimy do pracy czy do szkoły. Kupując budzik warto postawić na taki, który nie budzi nas bardzo nieprzyjemnym dźwiękiem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przyjemna dla ucha melodia. Miłe dla ucha dźwięki działają znacznie lepiej, niż nieprzyjemny i intensywny dźwięk, który wyrywa nas ze snu. Taki budzik może sprawić, że stracimy dobry humor na cały dzień.

Najlepszym rozwiązaniem może być budzik w telefonie, który pozwala na ustawienie różnych, ulubionych utworów muzycznych jako budzik. Dobrym rozwiązaniem może być również budzik z pamięcią, gdzie również możemy wgrać przyjemne dla nas dźwięki, które będą nas budziły z rana. Agresywne dźwięki czy muzyka działają znacznie mniej korzystnie i dlatego gorszym rozwiązaniem są budziki w radio, który wykorzystują jako muzykę programy radiowe, gdyż przy takim budziki, nigdy nie wiemy, które dźwięki będą nas budziły z rana.

Zdjęcie: pixabay.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here