Dla wielu osób pozbycie się nałogu palenia jest bardzo trudne. Rzucenie palenia jest trudne między innymi z powodu na uzależnienie od nikotyny. Znacznie poważniejsze od fizycznego uzależnienia jest uzależnienie psychiczne, które jest swoistego rodzaju przywiązaniem do pewnych zachowań, które są charakterystyczne dla palacza. Jak wskazują naukowcy sam głód nikotynowy nawet u wieloletniego palacza nie utrzymuje się dłużej, niż kilkanaście godzin od zapalenia ostatniego papierosa. Natomiast uzależnienie psychiczne to swoistego rodzaju rytuał, do którego przystosowuje się mózg palacza. Jak wskazują najnowsze badania jednym z lepszych sposobów na rzucenie palenia jest spontaniczne zrezygnowanie z palenia. Tego rodzaju sposób rzucenia palenia nie jest w stanie sprawdzić się u każdej osoby, ale jego skuteczność jest duża. Innym rozwiązaniem jest postawienie sobie celu, którym jest rzucenie palenia, co pozwala na lepsze umotywowanie powodu rzucenia palenia. W ten sposób znacznie łatwiej jest wytrwać w postanowieniu nie sięgania po kolejne papierosy.

Wiele osób rzuca palenie pod wpływem ważnych wydarzeń w życiu, które są w stanie stanowić dobrą motywację do nie sięgania po kolejne papierosy. Z jednej strony są osoby, które rzucają palenie pod wpływem problemów zdrowotnych, ale nie jest to zdecydowanie najlepszy moment na rzucenie palenia. Kobiety bardzo często przestają palić, gdy zachodzą w ciążę. Motywacją może być również pojawienie się w domu dziecka, co również może dobrze motywować do nie palenia. Istotne wydarzenia w życiu mogą być ważnym celem, który będzie skłaniał do dalszego nie palenia, co pozwala lepiej radzić sobie z uzależnieniem na poziomie psychicznym, które występuje u palaczy. Pozytywne nastawienie do rzucenia palenia oraz dobre umotywowanie sobie samemu tego faktu jest w stanie znacznie ułatwić rzucenie nałogu.

Stopniowe rzucanie palenia

Gdy rzuca się palenie stopniowo jest to znacznie trudniejsze, gdyż nadal dostarcza się organizmowi nikotyny, czyli utrzymuje się uzależnienie fizyczne. Jest to, jednak sposób na rzucenie palenia (np. ten), który może być najlepszy dla osób, które nie potrafią rzucić palenia od razu. Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe ograniczenia palenia, czyli wydłużanie czasu, w którym nie palimy. Wiele osób rzuca palenie zamieniając papierosy na papierosy elektroniczne. Jest to dobry sposób na ograniczenie palenia dla osób, które są silnie uzależnione psychicznie od palenia papierosów.

Wielu palaczy przechodzących na palenie papierosów elektronicznych po pewnym czasie w ogóle nie korzysta już z nikotyny, ale nadal korzysta z pustych ustników, co wynika z posiadania odruchu trzymania czegoś w rękach. Jeśli ograniczyliśmy palenie ostateczne rzucenie palenia mogą ułatwić również preparaty dostępne w formie suplementów kierowanych do osób rzucających palenie.

W wielu przypadkach takie preparaty są w stanie wspomóc osobę rzucającą palenie i ułatwić pozbycie się nałogu w sposób stopniowy, co może trwać dłużej, ale u pewnych osób może być skuteczniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here