Kremy intensywnie nawilżające do rąk traktowane są jako kosmetyki do zadań specjalnych. Choć najlepiej stosować je regularnie, zwykle sięga się po nie, kiedy skóra jest już bardzo przesuszona. Co więcej – kremy te stosuje się do pielęgnacji dłoni, ale nie tylko. Zobacz wybrane sposoby zastosowania kremów nawilżająco-odżywiających. Czy znasz je wszystkie?

Kremy nawilżające – podstawy działania
Każdy człowiek posiada na swojej skórze barierę ochroną, zwaną płaszczem hydrolipidowym. Jej zadaniem jest wzmocnić ochronę tkanek skórnych przed szkodliwym działaniem wielu czynników, w tym czynników środowiskowych. Jednocześnie bariera ta pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia komórek, ponieważ zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. O przesuszeniu skóry mówimy wówczas, jeśli omawiany płaszcz ochronny zostanie naruszony, a z ciała zostaje odparowanej większa ilość wody niż ta dostarczona do organizmu. Efekt ten jest zwiększony zwłaszcza w zimę – ma to związek z sztucznym ogrzewaniem pomieszczeń i niskim stopniem ich nawilżenia.

Kremy nawilżające mają przeciwdziałać tym problemom. Zawarte w nich składniki nawilżające i natłuszczające uzupełniają barierę ochronną oraz zmniejszają poziom odparowywania wody. Dzięki temu można cieszyć się gładką, aksamitną skórą, bez zmarszczek, oznak łuszczenia się czy nieprzyjemnej szorstkości.

Kosmetyk do zadań specjalnych – wykorzystanie

  • nawilżanie skóry rąk

Dłonie są jedną z części ciała najbardziej narażonych na przesuszenia. Wpływ na to ma cienka skóra w tym obszarze oraz niewielka liczba gruczołów łojowych umiejscowionych w okolicach dłoni. Dodatkowo jest to miejsce, które szczególnie narażone jest na kontakt z wszelkimi czynnikami szkodliwymi, np. detergentami. Właśnie z tego powodu kremy nawilżające do rąk to jedna z najliczniejszych grup kosmetyków pielęgnacyjnych dostępnych na rynku. Specjaliści polecają wybierać produkty z gliceryną czy alantoiną, które mają działanie natłuszczająco-nawilżające i kojące. Jak mówi ekspert Mixa, sprawdzą się przy skórze mocno wysuszonej i wrażliwej. Aby zauważyć zadowalające efekty kremy do rąk muszą być stosowane regularnie, nawet kilka razy w ciągu dnia.

  • nawilżanie skóry stóp/łokci/kolan

Kremy do rąk, wbrew zaleceniom na opakowaniach, mogą być wykorzystywane i w innych sytuacjach. Jednym z nich, polecanych przez wielu użytkowników, jest stosowanie tych produktów jako środek intensywnie nawilżający kolana, łokcie i… pięty. Te trzy wskazane miejsca to, oprócz dłoni, kolejne partie ciała najbardziej narażone na przesuszenie, a co za tym idzie – podrażnienie i łuszczenie się skóry. Składniki zawarte w kremach nawilżających do rąk spełniają takie same funkcje, niezależnie od miejsca wykorzystania. Użycie kremu do rąk, jako kosmetyku pielęgnującego np. stopy jest polecane także wówczas, jeśli już po zakupie produktu nie odpowiada nam jego zapach, konsystencja czy działanie – zamiast wyrzucać można wykorzystać go w kreatywny sposób. Problematyczne miejsca należy smarować kilka razy dziennie. Dodatkowo na stopy można założyć bawełniane skarpetki, dzięki czemu efekt będzie mocniejszy.

  • nawilżanie… włosów

Innym sposobem wykorzystania kremów nawilżających do rąk jest kremowanie włosów. Ma ono podobne rezultaty, jak w przypadku nakładania na włosy różnorodnych olei. Jeśli skład kosmetyku jest bezpieczny, tj. nie zawiera składników drażniących czy uczulających, z powodzeniem może być stosowany jako dodatkowe odżywienie i regeneracja włosów – do stosowania przed lub po myciu, w zależności od preferencji. Choć brzmi to niewiarygodnie, kremy nawilżające są bezpieczne i skuteczne w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Łatwo się nakłada i tak samo łatwo zmywa. Warto wypróbować ten sposób wykorzystania kremy nawilżającego jako alternatywę dla olejków, masek, odżywek czy jedwabiu.

Przykładowy dobry krem do rąk, który możne być stosowany do wyżej wymienionych działań, jego skład i właściwości można poznać na:

http://www.mixa.com.pl/produkty/cialo/24-krem-do-rak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here