Wakacje 2020

Trzeba przyznać, że wakacje 2020 stawiają przed branżą turystyczną znacznie więcej wymagań niż ma to miejsce zazwyczaj. Nie wszystkie kraje otwierają swoje granice dla Polaków przed lipcem. W kilku nadal nie wiadomo, kiedy w ogóle zostaną zniesione obostrzenia. Są i takie, w których może obowiązywać kwarantanna po przyjeździe. Warto zatem wiedzieć, jak zaplanować wakacyjne wojaże.

Lato nie tak beztroskie jak zawsze

Stan zagrożenia epidemicznego sprawia, że wakacje 2020 będą inne. Ograniczone są przecież możliwości swobodnego przemieszczania się, i dotyczy to zarówno krajów europejskich, jak i pozaeuropejskich. Linie lotnicze wprawdzie powoli wznawiają loty, ale trzeba pamiętać o obowiązku noszenia masek na pokładzie. Podobnie jest w pociągach czy autokarach. To nie wszystkie ograniczenia, ponieważ nadal należy przestrzegać odpowiedniego dystansu społecznego w miejscach publicznych. Dotyczy to restauracji, ale i obiektów zabytkowych czy plaż. Może to nieco tłumić radość z wypoczynku.

Jednak na pewno nie warto całkowicie rezygnować z planów wakacyjnych. Właśnie teraz taki oddech i relaks jest szczególnie potrzebny. Pomóc w tym powinno biuro podróży, tym bardziej że niektóre państwa umożliwiają wjazd wyłącznie grupom zorganizowanym. Tak jest np. w Czarnogórze.

Dokąd można pojechać na wakacje 2020?

Dobra informacja jest taka, że większość krajów europejskich powoli luzuje ograniczenia związane z przyjazdami turystów. Dotyczy to zwłaszcza państw Unii Europejskiej. Naszych rodaków na pewno cieszy fakt otwarcia granic przez Chorwację, którą tak chętnie odwiedzają w okresie wakacyjnym. Co więcej, nie ma też konieczności przeprowadzania badań na obecność koronawirusa. Należy jedynie przekazać swoje dane osobowe miejscowym władzom.

Dokąd pojechać na wakacje 2020

Swoje ograniczenia zniosła też Bułgaria, a to przecież miejsce na nowo odkryte przez turystów polskich, doceniających stosunkowo niskie ceny za całkiem niezły standard wypoczynku.

Mimo że we Włoszech epidemia miała przebieg naprawdę dramatyczny, to obecnie sytuacja wydaje się w miarę znormalizowana. W każdym razie obywatele państw unijnych mogą przekraczać granice bez narażenia się na kwarantannę. Turystów zaprasza też Francja czy Albania. Na podobny krok zdecydowała się Grecja, z tym że wszyscy podróżni są zobligowani do wypełnienia specjalnego formularza z danymi kontaktowymi. Ponadto należy się liczyć z możliwością przeprowadzenia testu, a w razie wyniku pozytywnego także dwutygodniowej kwarantanny.

Z kolei na Cyprze niezbędne okazuje się przedstawienie aktualnego badania na obecność koronawirusa, oczywiście z wynikiem negatywnym. W przypadku Hiszpanii i Portugalii swobodny ruch turystyczny jest dostępny już od lipca.

Dobrze na bieżąco śledzić pojawiające się informacje, ponieważ decyzje związane z ruchem turystycznym mogą być odpowiednio modyfikowane. Wszystko zależy od rozwoju epidemii. Jednak tegoroczne lato nie musi wiązać się z pozostaniem w domu. Dlatego warto przeglądać aktualne oferty biura podróży, i po prostu trzymać rękę na pulsie. Wakacje z pewnymi utrudnieniami czy ograniczeniami też przecież mogą być udane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here