kark
fot. pixabay.com

Dolegliwości ze strony kręgosłupa  szyjnego mogą mieć poważne konsekwencje. To ważny odcinek kręgosłupa, odpowiedzialny za funkcjonowanie naszych zmysłów. Nie można zalet bagatelizować żadnych sygnałów z jego strony. Wymagają one kontroli lekarskiej, ponieważ szybko mogą przerodzić się w stan zwyrodnieniowy, który w znacznym stopniu ograniczy nasze codzienne funkcjonowanie. Jak zatem objawia się nadwyrężenie kręgosłupa szyjnego i czym ono grozi?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-kregoslupa-szyjnego-skutki-nadwyrezenia-kregow-szyjnych/

Są one odpowiedzialne za zmysł równowagi oraz wzroku, podtrzymują głowę. Maja dla naszego organizmu ogromne znaczenie.  

Objawy  nadwyrężenia kręgosłupa szyjnego 

Nadwyrężenie szyjnego odcinka kręgosłupa najczęściej objawia się drętwieniem, bólem miejscowym, a także bólami głowy, zawrotami, nudnościami, wymiotami. Często występują również problemy ze wzrokiem oraz słuchem. Tak umiejscowiony ból znacząco ogranicza możliwość poruszania się. Właściwie wyłącza nas to z większości codziennych czynności, aktywności. W obrębie odcinka szyjnego znajduje się 7 kręgów, łączących głowę i klatkę piersiową.

Bole w odcinku szyjnym mogą świadczyć o zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego. To groźna dolegliwość, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do paraliżu, ponieważ właśnie w tym miejscu przebiegają wszystkie najistotniejsze nerwy. Wpływa również na nasz wzrok, prace mózgu oraz działanie serca. 

Przyczyny zwyrodnienia odcinka szyjnego

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Część z nich jest od nas niezależna jak w przypadku nagłych urazów odcinka szyjnego w wyniku wypadku, kolizji czy też zwyrodnienie postępujące wraz z wiekiem. Do niektórych, niestety, przyczyniamy się sami. Zwyrodnieniu sprzyjają wady postawy podczas długotrwałego wykonywania codziennych czynności, również w pozycji siedzącej, przeciążenie kręgosłupa nadmiernym dźwiganiem. Warto więc zadbać o te aspekty, pilnować postawy, oszczędzać się w dźwiganiu ciężarów. Podczas wykonywania długotrwałej pracy w jednej pozycji należy robić systematycznie przerwy. Ważna jest również higiena spania, a szczególnie odpowiedniej twardości materac, a także ergonomiczna poduszka. 

Przeczytaj też: http://www.pozaistyl.pl/jak-leczyc-zapalenie-gardla/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here