Brodawki wirusowe, zwane potocznie kurzajkami są to zmiany skórne występujące w obrębie stóp. Swoim wyglądem przypominają grudki, ich powierzchnia jest jest nierówna, szorstka, zrogowaciała. Są zwykle niebolesne, a otaczająca brodawki skóra nie ulega stanowi zapalnemu. Wirusem wywołującym zmiany jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki stóp są często nieprawidłowo diagnozowane, mylone są z odciskami. Otóż brodawki, w odróżnieniu od nagniotków nie mają określonej, częstszej lokalizacji na stopie i mogą pojawiać się na całej powierzchni podeszwy stopy.
Są dwa rodzaje brodawek stóp: rozsiane, głębokie – myrmecia lub bardziej powierzchowne, zlewające się w skupiska – brodawki mozaikowe. Czynnikiem wywołującym myrmecia jest wirus HPV1, natomiast brodawki mozaikowe są wywołane przez HPV2. Nosiciele wirusa HPV potrafią się nimi zarazić podczas pedicure w salonie w którym narzędzia nie są sterylizowane, na basenie, w szatni, na siłowni, w saunie czy na sali, na której ćwiczą boso. Najczęściej problem brodawek dotyczy dzieci, mogą się one pojawiać również u osób dorosłych. Czynnikiem sprzyjającym jest osłabiona odporność, więc bardzo ważne jest żeby zadbać o nią jeżeli chcemy pozbyć się brodawek. Jednak gwarancji, że pozbędziemy się ich na zawsze nie możemy mieć, bo wywołuje je wirus. Ale są osoby, u których brodawki pojawiają się niezwykle rzadko, a u innych bardzo często.
Powstaniu brodawki sprzyjają nawet niewielkie zakażenia lub rany powstałe na skórze.
Metod leczenia brodawek jest wiele. Możemy wyróżnić:
– krioterapię, czyli wymrażanie zmian skórnych ciekłym azotem o temperaturze -89 stopni Celsjusza,
– stosowanie preparatów chemicznych, mających w składzie kwas salicylowy, monochlorooctowy czy mrówkowy,
– elektrokoagulację, podczas niej chore tkanki niszczone są za pomocą łuku elektrycznego. Ta metoda może pozostawiać blizny.
– możliwe jest również wyłyżeczkowanie brodawek lub wycięcie ich za pomocą skalpela,
naturalne metody: glistnik – jaskółcze ziele, propolis.