Przeszczep włosów jest zabiegiem mającym na celu uzupełnienie ubytków, w miejscach, które wyłysiały lub włosy znacznie się przerzedziły. Pierwszy raz został opisany w 1959 przez Normana Orentreicha, będącego pionierem w tej dziedzinie chirurgii.
Powody wykonywania zabiegu
Decydują się na niego zazwyczaj osoby, które mają na prawdę poważny problem, głównie natury estetycznej. Zdarzają się przypadki łysienia androgenowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyczyn może być jednak znacznie więcej m. in. wypadanie włosów spowodowane urazami, oparzeniami, napromieniowaniem, stanami zapalnymi skóry, czy bliznami pooperacyjnymi. Oprócz tego zdarzają się pacjenci mający problem z ubytkiem owłosienia brwi, wąsów, brody, a niekiedy nawet rzęs, czy okolic łonowych.
Przebieg zabiegu
Przeszczepy włosów są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Ilość, rodzaj i sposób rozmieszczenia przeszczepów zależy od wielkości łysiny i koloru włosów. Wszczepianie włosów rozpoczyna się od pobrania niewielkiej długości fragmentu skóry, głownie z tylnej części głowy oraz z jej boków. Miejsce, z którego zostały pobrane włosy, zostaje zszyte szwem ciągłym, przez co zostaje niewielka blizna, dająca się ukryć pod włosami. Dobry lekarz od włosów doskonale będzie wiedział, jak sprawić, aby blizna była jak najmniejsza.
W przypadku metody FUE, która jest najbardziej zaawansowana, podczas jednego zabiegu, może zostać pobranych nawet 2000 przeszczepów, które są pobierane za pomocą mikropunchów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, mających zamiar golić włosy na bardzo krótko. Po zabiegu pozostają małe, praktycznie niewidoczne blizny.
Co dalej?
Po wszczepieniu włosów na głowę zostaje założony opatrunek i zazwyczaj tego samego dnia, pacjent opuszcza klinikę. Czasem zdarza się, że zostaje on zatrzymany na obserwację, która trwa maksymalnie jedną dobę. Po tym czasie jest zdejmowany opatrunek, a pacjent dostaje wypis. Przeszczepione włosy wypadają w wyniku szoku, po około dwóch tygodniach od operacji, a nowe zaczynają wyrastać po upływie średnio trzech miesięcy.
Przeszczepy włosów są ingerencją w nasz organizm, dlatego po zabiegu może być widoczny delikatny obrzęk czoła, ewentualnie powiek, normalny jest także ból głowy. Lekarz od włosow podpowie, jak się dalej z nimi obchodzić, czego unikać i w jaki sposób o nie dbać. Zazwyczaj po około dwóch tygodniach jest ponowna wizyta, podczas której zostaje zdjęty szew. Po kilkunastu dniach można wrócić do pracy i normalnie funkcjonować. Warto jednak poczekać ze znacznym wysiłkiem fizycznym, a więc odpuścić na jakiś czas intensywne treningi.