Zrównoważona i pomocna dieta

Jeszcze do niedawna dieta kojarzyła się z czymś mocno rygorystycznym, ciężkim bądź przeznaczonym tylko dla nielicznej grupy sportowców na najwyższym poziomie. Dziś dieta towarzyszy wielu amatorom sportu, osobą które chcą zrzucić parę kilogramów lub osobom pragnącym zachować zdrowie i samopoczucie na najwyższym poziomie. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z odpowiednią dietą zadają sobie szereg pytań odnośnie odżywiania. Jednym z nich jest to: ile posiłków dziennie powinienem/powinnam jeść?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Do niedawna twierdzono, że powinniśmy rozkładać nasze dzienne kalorie na co najmniej sześć posiłków dziennie. Powodem takiego rozumowania było to, że im większa liczba posiłków dziennie tym nasz metabolizm jest szybszy. Z wielu nowych badań wynika, że nie koniecznie musi tak być. Przy doborze ilości posiłków dziennie należy wziąć pod uwagę nasz dostępny czas na przygotowanie ich. W momencie, gdy pracujemy ponad 8 godzin dziennie, mamy dzieci, musimy zajmować się domem, nie zawsze jest czas na przygotowanie posiłków. Liczbę spożywanych przez nas porcji powinniśmy ustalać indywidualnie, zależnie od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach. Mianowicie nie ograniczajmy się do mniej niż 3 trzech posiłków dziennie, czyli śniadania, obiadu oraz kolacji. Aby zachować odpowiednie zdrowie, samopoczucie oraz trzeźwość umysłu rozłóżmy nasze kalorie na cały dzień. Śniadanie powinno zawierać znaczną ilość tłuszczy, ponieważ to one dają nam energię na cały dzień. Przez tłuszcze dłużej czujemy sytość przez co nasze samopoczucie będzie na wysokim poziomie. Jeżeli uprawiamy jakiś sport, pamiętajmy o dostarczeniu kalorii przed wysiłkiem. Nie należy jednak robić tego przed samym wysiłkiem, gdyż możemy czuć się mocno ociężali. Obiad to posiłek, w którym powinny przeważać białka. Jest to niezbędny budulec naszych mięśni, przez co dostarczanie go w odpowiednich ilościach jest obowiązkowe. Kolację jedzmy nie później niż na dwie godziny przed snem, aby nasz organizm mógł odpocząć i nie skupiać się na trawieniu pokarmu.
Stosując odpowiednie zasady, nasza dieta będzie bardzo przyjemna, a my zachowamy nasze zdrowie i wspaniałe samopoczucie.

http://www.kmhs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here