Jak często karmić psa?

Aby pies cieszył się dobrym zdrowiem musimy dbać nie tylko o regularne wizyty u weterynarza, ale przestrzegać też zasad żywienia naszego pupila. Kiedy wybierzemy już najbardziej odpowiednią dla naszego psa karmę lub zdecydujemy się gotować psu w domu, pojawia się często zadawane przez właścicieli pytanie: właściwie ile razy dziennie karmić psa?
Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Jedni uważają, że należy psu zostawić pokarm stale dostępny tak, aby sam sobie wyregulował ilość, jakiej potrzebuje. Inni z kolei wolą ściśle kontrolować ile pokarmu pies zjada. Pierwsza opcja prowadzi niestety do otyłości, więc zdecydowanie nie powinno się jej polecać. Kwestia, jak często i ile powinien zjadać pies zależy od wielu czynników jak wielkość, rasa, usposobienie, aktywność, stan zdrowia. Istnieją jednak uniwersalne zasady, które warto stosować, zaś głównym czynnikiem decydującym o ilości posiłków dziennie jest wiek i wielkość psa.
Przede wszystkim pilnujmy stałych godzin karmienia. Żołądek psa przyzwyczaja się do regularności i lepiej wtedy funkcjonuje. Pamiętajmy, by nie karmić psa bezpośrednio przed spacerem, zaś po spacerze poczekajmy 10-15 minut, aby pies się wyciszył.
Kiedy szczenięta zaczynają jeść samodzielnie zaleca się karmić je trzy-cztery razy dziennie, małymi porcjami rozdrobnionego pokarmu. Psy z reguły osiągają docelową masę ciała w wieku 9-12 miesięcy, choć u ras dużych i olbrzymich ten czas przeciąga się do 24 miesięcy. Dorosłego psa karmimy z reguły raz lub dwa razy dziennie. Dzienną dawkę pokarmu dzielimy na równe porcje. Oczywiście, możemy karmić psa także częściej, jednak nie częściej niż 3 razy dziennie, zależy to od aktywności psa, jego wieku i zdrowia, a także zaleceń lekarza weterynarii, jeżeli takie są.
Częstotliwość posiłków podawanych psu zależy też od samego psa. Niektóre psy lubią lubią jeść często, ale małe porcje, ale są i takie, które wolą najeść się do syta raz dziennie. Niezależnie od tego pamiętajmy, by podawać mu karmę zdrową i zbilansowaną.

http://www.geostrefa.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here