Przepisy prawne w naszym kraju zmieniają się tak często, że ciągle trzeba uważać na ich zmiany. Po lekturze naszego tekstu nie będziesz mieć już wątpliwości czy Twoja firma podlega temu obowiązkowi i kiedy musi to wykonać. Sprawdź posiadaną przez siebie wiedzę na ten temat.
Dlaczego to jest ważne?
Obowiązek badania sprawozdań finansowych oznacza, że przedsiębiorstwo powinno przeprowadzić tego rodzaju swoisty audyt, który stwierdzi, czy przepisy są odpowiednio przestrzegane. Chodzi przede wszystkim o to, by zabezpieczyć pieniądze klientów, z tego też względu warto zadbać o to, by przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności zgodnie z przepisami i w odpowiednich terminach. W ten sposób nie tylko zapewnisz swojej firmie dalszą działalność w świetle prawa, ale też dasz znać
Kto podlega badaniu sprawozdań finansowych?
Ustawowy obowiązek, jaki ustawodawca nałożył na przedsiębiorstwa, decydując się na wymóg kontroli, jakim jest badanie sprawozdań finansowych, nie dotyczy każdego podmiotu gospodarczego. Tego rodzaju wymogowi podlegają jedynie pewne przedsiębiorstwa, głównie związane z prowadzeniem działalności w szeroko rozumianej branży finansowej.
Przede wszystkim są to zatem banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i towarzystwa reasekuracji. Ponadto obowiązkowi temu podlegają także wszystkie przedsiębiorstwa biorące udział w obrocie papierami wartościowymi, w tym także fundusze emerytalne, również przecież działające w tym obszarze usług finansowych. Ustawowy wymóg przeprowadzenia takiej kontroli jak badanie sprawozdań finansowych dotyczy także wszelkich spółek akcyjnych, za wyjątkiem tych, które są w trakcie reorganizacji. Wszystkie te rodzaje przedsiębiorstw działają w oparciu o obrót papierami wartościowymi, więc tego rodzaju kontrola z całą pewnością przyda się do ochrony klientów tych firm.
Kiedy pojawia się obowiązek badania sprawozdań finansowych?
Nawet jeśli Twoje własne przedsiębiorstwo nie działa w wyżej wymienionych obszarach ani nie jest spółką akcyjną, nie oznacza to, że nie musisz wykonywać tego obowiązku wobec przepisów dotyczących podmiotów gospodarczych. Jeśli firma zatrudnia co najmniej 50 osób i osiągnęło zysk netto w wysokości 2,5 miliona euro lub też całkowity obrót w wysokości 5 milionów euro rocznie, musi się poddać temu obowiązkowi. Pamiętaj o tym, że spośród tych trzech warunków firma musi spełniać co najmniej dwa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC