Okna PCV czy drewniane?

Wybierając okna do domu lub mieszkania, stajemy przed dylematem – drewniane czy plastikowe? Odpowiedź na to pytanie nie sprowadza się jedynie do materiału, z którego okna zostały wykonane, ale przede wszystkim dotyczy właściwości danego typu produktu. Na ostateczną decyzję wpływ mają m.in. cena okien, ich wygląd, czy łatwość utrzymania.

Okna drewniane – zalety

Drewniane okna mają wielu zwolenników. Ich podstawowym atutem jest wygląd. Same w sobie mogą stanowić gustowny element wystroju wnętrza. Ponadto są nie tylko ładne, ale też postrzega się je jako produkty wysokiej jakości czy wręcz przejaw luksusu.

Duża ich zaletą jest także możliwość nadania im dowolnego kształtu. Drewno jest tutaj dość wdzięcznym materiałem, który pozwala wykonać okna wręcz idealnie pasujące do projektu zamawiającego i urządzanych wnętrz. Ponadto są stosunkowo trwałe, pod warunkiem, że odpowiednio się je pielęgnuje.

Okna PCV – dlaczego warto

Podstawową zaletą okien PCV jest ich cena – w porównaniu z oknami drewnianymi jest to znacząco mniejszy wydatek. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy musimy kupić kilkanaście okien do całego domu, a dysponujemy ograniczonym budżetem. Poza tym okna pcv są dostępne właściwie od ręki – nie trzeba specjalnie czekać na ich wykonanie.

Zaletą okien PCV jest także ich waga. Dzięki wykorzystanym do produkcji materiałom są one lżejsze niż okna drewniane. Co istotne nie wymagają specjalnej konserwacji ani impregnacji – wystarczą zwykłe środki czyszczące. Także wygląd nie musi stanowić wady – dostępne są nie tylko okna białe, ale także oklejone foliami czy okleinami drewnopodobnymi.

Jakie okna wybrać?

Podjęcie ostatecznej decyzji jest już kwestią indywidualną każdego nabywcy. Dużo zależy od środków przeznaczonych na zakup okien. Okna PCV są opcją tańszą oraz łatwiejszą w utrzymaniu, jednak nie każdemu przypadną do gustu ich walory estetyczne. Ponadto są one bardziej narażone na odkształcenia i zarysowania niż okna drewniane.

Okna drewniane stanowią większy wydatek, jednak są rozwiązaniem z reguły solidniejszym i gustowniejszym niż ich plastikowe odpowiedniki. Okna wykonane z drewna z pewnością stanowią ozdobę domu, jednakże mogą być problematyczne w wilgotnych pomieszczeniach.

Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe mają wiele zalet. Na korzyść okien PCV w dużym stopniu przemawia korzystna cena, jednakże nie każdemu odpowiada ich wygląd. Ostateczna decyzja należy do kupującego. Nie ma tu jednak złego wyboru – każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here