Jak zachować dobre zdrowie? Co oczywiste, istotna jest właściwa dieta, unikanie stresów oraz odpowiednia ilość aktywności fizycznej – to dobre dla serca i innych naszych organów. Nie da się jednak ukryć, że nawet prowadząc najzdrowszy tryb życia, można w pewnym momencie natrafić na różnego rodzaju problemu niezależne od nas. Jako zaś, że każdy lekarz potwierdzi, że wykrycie jakiejkolwiek choroby we wczesnym stadium zwiększa szanse na szybkie jej pozbycie się, warto się regularnie badać. Co oznacza regularność badań, jakie badania należy wykonywać i jak interpretować ich wyniki? Oto najważniejsze refleksje w tym właśnie temacie, na które warto z całą pewnością zwrócić uwagę.

Zacznijmy od tego, jak to jest z regularnością. Co oznacza regularność badań? Zgodnie z opinią lekarza, badać się powinniśmy (w zakresie badań podstawowych) mniej więcej:

  • raz na rok – o ile nie cierpimy na żadną przewlekłą chorobę, ani też nie odczuwamy żadnych podejrzanych dolegliwości,
  • raz na pół roku – w przypadku regularnego zażywania różnego rodzaju leków,
  • zgodnie z terminarzem wyznaczonym przez lekarza – przy chorobach przewlekłych oraz po poważnej chorobie.

Co rozumiemy przez badania podstawowe? To również istotna sprawa. Tak naprawdę, najważniejsze będą, co oczywiste, badania krwi oraz moczu – i to te należy wykonywać regularnie. A w ramach takich właśnie badań sprawdzić należy między innymi:

  • morfologię krwi – określenie poziomu leukocytów, erytrocytów oraz płytek krwi,
  • określenie poziomu OB – wskazującego na różnego rodzaju zapalenia, które mogły wystąpić,
  • określenie poziomu mocznika i kreatyniny,
  • określenie, czy w moczu znajduje się białko, czy też inne niepożądane substancje.

Do tego dołączyć powinniśmy również wykonanie badania takiego, jak EKG serca i wiele więcej. Daje to bowiem najlepsze możliwe efekty pod każdym względem.

Badania tego typu możemy, co oczywiste, wykonać zupełnie bezpłatnie, korzystając z konsultacji u lekarza rodzinnego, który wypisze nam skierowanie. A jeśli chcemy – możemy je również zrealizować na własną rękę.

W takim przypadku, warto poszerzyć spectrum prowadzonych badań między innymi o EKG wysiłkowe – szczególnie, jeżeli mamy nadwagę, lub też innego rodzaju problemy tego rodzaju. Kobiety zaś, powinny także co najmniej raz na roku wybrać się do ginekologa i wykonać cytologię oraz badanie piersi, ponieważ to również badania, które mają znaczenie. Warto zatem o tej właśnie sprawie z całą pewnością pamiętać, bo jest ona niezwykle istotna pod każdym względem. Regularne wykonywanie badań przekłada się na lepszą kontrolę stanu zdrowia.

Regularne badanie się może oszczędzić wielu problemów, nerwów oraz kłopotów finansowych. Dlatego też, z całą pewnością warto się starać je wykonywać. Kosztować nas to będzie niewiele czasu, ale zapewni zachowanie właściwej profilaktyki zdrowotnej pod każdym względem. I z tych powodów nie warto takich okresowych badań lekceważyć i wykonywać je regularnie. To się najzwyczajniej w świecie nam opłaci pod każdym możliwym względem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here