Aktualnie coraz większa liczba osób boryka się z nadwagą czy otyłością. Wynika to przede wszystkim z faktu, że coraz mniej czasu spędzamy na aktywności fizycznej a jednocześnie coraz więcej czasu poświęcamy w pracy oraz na wypoczynku w pozycji siedzącej. Spędzanie dużej ilości czasu siedząc nie jest korzystne dla organizmu. Ludzki organizm nie jest przystosowany do przebywania długi czas w pozycji siedzącej. Innym problemem jest nieregularne odżywianie się, korzystanie z używek oraz niezdrowe jedzenie. Z tego powodu bardzo ważne jest decydowanie się na zmiany nawyków żywieniowych oraz postawienie na ruch jeśli chce się pozbyć w sposób naturalny nadmiernej wagi. Należy zdawać sobie sprawę, że w długim okresie czasu, zbyt duża waga jest w stanie prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Do takich problemów zaliczyć można między innymi różnego rodzaju kłopoty ze stawami czy krążeniem, co wprost wynika z dużej wagi. Jak wskazuje WHO obecnie na nadwagę może na całym świecie cierpię już ponad dwadzieścia procent osób.

Nadwaga a zdrowie

Nie zawsze nadmierna waga jest związana ze złym odżywianiem się. W wielu przypadkach może być efektem różnego rodzaju schorzeń. Z tego powodu bardzo ważne jest wykonania badań medycznych, które są w stanie wykluczyć pewne choroby, jako czynniki wpływające na zbyt dużą wagę. Z drugiej strony problemem może być metabolizm. Jednak w większości przypadków problemy z wagą wynikają z niewłaściwego trybu funkcjonowania. Spożywanie posiłków w sposób nieregularny.

Jedzenie nadmiernych ilość produktów spożywczych o dużej kaloryczności prowadzi do okładania się większych ilości składników pokarmowych w organizmie. W dłuższym okresie czasu taka sytuacja jest w stanie wprost prowadzić do pojawienia się nadmiernej wagi. Z tego powodu u większości osób pozbycie się problemu nadwagi to postawienie przede wszystkim na zdrowy sposób odżywiania się, spożywanie codziennie właściwej ilości posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie w sposób regularny pięciu posiłków każdego dnia.

Mało ale często

Jedną z ważnych zasad dobrego odżywiania się jest jedzenie mniejszej ilości posiłków ale często w ciągu dnia. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Wiele osób traktuje obiad jako najważniejszy posiłek, co jest poważnym błędem. Nie jedzenie śniadania lub niedojadania rano powoduje brak odpowiedniej ilości energii na cały dzień. Prowadzi to w krótkim czasie do sytuacji, w której w ciągu dnia czuje się uczucie silnego głodu, które prowadzi do sięgania po jedzenie kaloryczne, które jest w stanie w krótkim czasie dostarczyć energię dla organizmu.

Jeśli śniadanie jest obfite znacznie dłużej nie czuje się uczucia głodu. W takim przypadku można w ciągu dnia spożyć, choćby mniejsze, drugie śniadanie, co pozwala na dostarczenie właściwej dawki energii a jednocześnie nie dostarczenie organizmowi nadmiernej ilości węglowodanów czy tłuszczów, które trudno będzie w krótkim czasie spalić. Kolacja powinna być spożywana co najmniej na dwie godziny przed snem, co pozwala znacznie lepiej poradzić sobie ze spalaniem tego posiłku przez organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here