Duża ilość warzyw to podstawa diety osób dbających o prawidłowy poziom cholesterolu. Tymczasem gdy odchodzi lato i warzyw jest coraz mniej, automatycznie twoja dieta staje się w nie coraz uboższa. Oto zestaw na jesień, który pomoże nam rozprawić się ze złym cholesterolem.
Bakłażan
Bakłażan, zwany też oberżyną, to krewniak papryki i pomidorów. Nie jest tak bardzo naszpikowany witaminami i minerałami, jak one, ale ma za to inną zaletę – dzięki dużej zawartości błonnika może skutecznie wpływać na redukuj cholesterol już w przewodzie pokarmowym i nie pozwala mu uwolnić się do krwi. Ponadto jest warzywem niskokalorycznym, a jednocześnie treściwym i sycącym, co sprzyja walce z nadwagą. Najlepiej spożywać go w formie pieczonej, gotowanej lub grillowanej. Z bakłażanów wyjętych z piekarnika lub ugotowanych można przygotować smakowite pasty, zupy-krem, sałatki.
Czosnek
Nieocenione warzywo, jeśli chodzi o działanie prozdrowotne. Jedną z jego najcenniejszych właściwości jest wspomaganie leczenia chorób układu krążenia i wspieranie obniżania poziomu cholesterolu. Czosnek jest dostępny przez cały rok, jest tani, uniwersalny w zastosowaniu, świetnie komponuje się z większością potraw. Dlatego powinien zająć stałe miejsce w twoim jadłospisie.
Karczoch
Dzięki wysokiej zawartości cynaryny, karczoch wykazuje silne działanie żółciotwórcze. Cynaryna sprawia, że cholesterol zostaje zamieniony w kwasy żółciowe i pod taką postacią usunięty z organizmu. Ponadto karczoch obniża poziom cukru we krwi, przyczynia się do regeneracji wątroby, pomaga zwalczać dolegliwości trawienne, wspomaga odchudzanie i detoksykację organizmu. Karczochy najlepiej będą smakować, gdy podasz je w formie ugotowanej, w towarzystwie aromatycznych, wyrazistych sosów.
Pomidor
To jedno z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw, jest jednocześnie wielkim sprzymierzeńcem w walce z cholesterolem. Tajemnicą jego działania jest unikalne połączenie trzech kluczowych składników: potasu, likopenu i błonnika pokarmowego. Warto jeść pomidorów jak najwięcej, zarówno na surowo, jak i w formie przecierów czy soków. Warzywo to, nawet po obróbce, nie traci swoich cennych właściwości. Co więcej, likopen z pomidorów przetworzonych jest lepiej przyswajalny przez organizm niż ze świeżych.
Papryczka chilli
Jeśli lubisz pikantny smak, papryka chilli powinna na stałe zagościć w twojej diecie. Dzięki zawartości substancji zwanej kapsaicyną, wspomaga układ krążenia, przyczynia się do redukcji złego cholesterolu i działa przeciwzakrzepowo. Chilli jest warzywem wszechstronnym. W formie suszonej, sproszkowanej lub świeżej, może stanowić przyprawę do wielu potraw jako zamiennik pieprzu.
Inne produkty, które pomogą uregulować poziom cholesterolu
Oprócz warzyw, do diety antycholesterolowej warto wprowadzić również inne produkty obfitujące w błonnik pokarmowy, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu i jego przenikanie do krwi. W codziennym planie żywieniowym powinny też znaleźć się elementy bogate w kwasy omega i fitosterole.
Oto produkty, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu: margaryny funkcjonalne np. Optima Cardio, oliwy Extra Virgin, łosoś i inne ryby morskie, tran, otręby, płatki owsiane, ziarna i pestki zbóż, suszone i świeże owoce. Pomocne okażą się też oleje roślinne, w tym: olej z pestek dyni, olej lniany, olej z wiesiołka, olej konopny. lniany, olej z wiesiołka, olej konopny.