bakterie

Helicobacter pylori jest to bakteria, która obecna jest w przewodzie pokarmowym wielu osób. Może przyczynić się ona do rozwoju wrzodowej choroby żołądka. Tego rodzaju bakteria przystosowana jest do życia w kwaśnym środowisku żołądka, a jej obecność może prowadzić do powstania owrzodzeń głowy śluzowych.  Jej leczenie związane jest ze stosowaniem antybiotyków. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/helicobacter-pylori-najczestsza-przyczyna-wrzodow-zoladka/ 

Bakteria Helicobacter pylori – co to jest? 

Helicobacter pylori jest to bakteria, która zlokalizowana jest w przewodzie pokarmowym człowieka. Przystosowana jest ona do życia w trudnych warunkach, które panują w żołądku. Zwiększona aktywność enzymu urazy pozwala taki bakterii skutecznie przekształcać mocznik w amoniak oraz dwutlenek węgla. Co więcej Bakterie te posiadają widoczne wici, które pomagają im przenikać do gęstej błony śluzowej żołądka. Do zakażenia Helicobacter pylori dochodzi poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń oraz picie z tej samej butelki. Naukowcy rozważają również nad fekalno-oralną drogą zakażenia oraz możliwości przeniesienia bakterii poprzez pocałunek. Kiedy dochodzi do zakażenia bakterią powoduje ona przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, a u zdecydowanej większości osób zakażonych nie pojawiają się żadne istotne objawy. U pewnego odsetka osób taka infekcja sprzyja rozwojowi nowotworów żołądka. 

Jakie są objawy zakażeniem się bakterią Helicobacter pylori? 

U znacznej większości osób zakażonych tą bakterią inspekcja przebiega bezobjawowo. U niektórych osób może dojść do rozwoju choroby wrzodowej. Czynnikami, które zwiększają takie ryzyko jest palenie papierosów, stosowanie leków drażniących błonę śluzową żołądka, a także nieodpowiednia dieta. Takie zakażeniu może towarzyszyć również stan zapalny błony śluzowej żołądka, zwiększone ryzyko raka żołądka oraz anemia która jest konsekwencją zaburzeń wchłaniania się żelaza i witaminy B12. 

Zakażenie się Helicobacter pylori daje o sobie znaleźć wówczas gdy dojdzie do rozwoju stanu zapalnego bądź choroby wrzodowej. W tym drugim przypadku wrzody mogą pojawić się pod postacią: 

  • częstego bólu brzucha, 
  • braku apetytu, wzdęć oraz odbijania, uczucia pełności,
  • wymiotów, 
  • niestrawności, 
  • biegunek. 

Leczenie infekcji Helicobacter pylori 

Zakażeniu bakterią Helicobacter pylori stosowane są antybiotyki. Czasami stosuje się również terapię łączono z inhibitorami pompy protonowej. Antybiotykoterapia polega na stosowaniu dwóch lub trzech następujących antybiotyków: metronidazolu, klarytromycyny, amoksycyliny. Uzupełnieniem antybiotyków jest leczenie inhibitorami pompy protonowej oraz zastosowanie soli bizmutu lub za stosowaniem antybiotyków nietypowych. 

Zobacz też: http://www.pozaistyl.pl/komu-najczesciej-zagrazaja-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here