Staw biodrowy czasem ulega uszkodzeniu – wskutek zwyrodnień, chorób czy urazów. Zwykle rozwiązaniem tego problemu było wstawienie protezy biodra, jednak dziś coraz częściej stosuje się alternatywne rozwiązanie. Sprawdź, jak działają komórki macierzyste w leczeniu biodra i jak przebiega ich podanie!
Komórki macierzyste w leczeniu biodra – czy warto?
Staw biodrowy może ulec uszkodzeniu z różnych powodów – np. wskutek zwyrodnień, chorób, urazów. Do niedawna w takiej sytuacji najczęściej pacjenci byli poddawani dość trudnemu zabiegowi – wszczepieniu protezy biodra. Medycyna idzie jednak na przód i oferuje coraz skuteczniejsze i mniej inwazyjne rozwiązania – a takim bez wątpienia jest wykorzystanie komórek macierzystych. Pozwala ono na odtworzenie uszkodzonej powierzchni stawu i przywrócenie jego funkcjonalności bez konieczności przeprowadzania operacji i przy jednoczesnym skróceniu okresu rekonwalescencji.
Komórki macierzyste – co warto wiedzieć?
Podanie komórek macierzystych do stawu biodrowego wykonuje się z uwagi na niezwykłe zdolności przekształcania się ich w niemal każdą komórkę, jaka występuje w ludzkim organizmie. W tym przypadku pobiera się podczas liposukcji tkankę tłuszczową, będącą bogatym źródłem mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC). Te potrafią przekształcić się w komórki tkanki chrzęstnej, kostnej czy mięśniowej i dodatkowo zawierają dużą ilość czynników wzrostu. Sprzyja to zatem naprawie tkanek w stawie biodrowym. Lipoaspirat następnie poddaje się minimalnej obróbce, a w kolejnym kroku przeprowadza zabieg.
Jak medycyna estetyczna może pomóc w osiągnięciu idealnej sylwetki? Sprawdź tutaj: http://www.eyahoo.pl/medycyna-estetyczna-niezastapiona-modelowaniu-sylwetki/.
Jak przebiega podanie komórek macierzystych do stawu biodrowego?
Jeśli celem jest wypełnienie ubytków w obrębie chrząstek stawowych, to komórki macierzyste umieszcza się w obrębie uszkodzonej struktury poprzez ulokowanie ich na specjalnym kolagenowym nośniku. Kiedy celem jest naprawa zerwanych więzadeł lub mięśni, wówczas zawiesinę komórek macierzystych podaje się poprzez wstrzyknięcie preparatu wprost do jamy stawu biodrowego. Tym samy, zabiegi odbywają się na różne sposoby – może to być iniekcja bezpośrednia, artroskopia bądź klasyczne otwarcie jamy stawu (najrzadziej wykonywane). Atutem podania komórek macierzystych do stawu biodrowego zamiast wstawienia protezy jest krótszy okres rekonwalescencji i zniwelowane do minimum ryzyko powikłań.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.