Rosół na niedzielę.

Najbardziej polski obiad – rosół, ziemniaki, kurczak i surówka. Takie dania jedzą Polacy bardzo często a gotowanie rosołu jest naszą specjalnością narodową.
Jednak przygotowanie tej zupy wcale nie jest sprawą prostą. Sami próbując rosołów w różnych miejscach nieraz przekonaliśmy się, że czasem jest to cudowna zupa o bogatym smaku i niezwykłym aromacie, a czasem żółta woda z byle jakim makaronem.
O jakości rosołu decydują składniki oraz sposób gotowania. Ważne jest, aby wiedzieć w jakiej kolejności dodawać produkty i co zrobić żeby rosół był klarowny.
Do garnka najpierw należy włożyć oczyszczone i umyte mięso. Najlepszy rosół uzyskuje się z kaczek, kur, indyków z dodatkiem wołowiny. Mięso zalewa się zimną wodą, dodaje liść laurowy i ziele angielskie i stawia na ogień. Do czasu zagotowania się wody garnek musi być szczelnie przykryty. Po doprowadzeniu wody do wrzenia należy zdjąć cedzakiem pływające po wierzchu spienione kawałki ściętego białka a następnie zmniejszyć gaz do minimum. Garnek odkrywa się a wywar powinien „mrugać” minimum dwie – trzy godziny. Powolne gotowanie sprzyja uzyskaniu pełnego smaku oraz dużej klarowności rosołu.
Mniej więcej godzinę przed końcem gotowania do garnka wkłada się obrane i umyte warzywa: marchewki, pietruszkę korzeń, seler, por oraz opaloną na ogniu cebulę.
Rosół podaje się z makaronem. Wcześniej należy go doprawić solą i pieprzem. Zawsze posypuje się go zieloną natką pietruszki.
Jeśli mięso z rosołu chcemy wykorzystać do przygotowania drugiego dania, to wkładamy je nie do zimnej a gorącej wody, aby zamknąć smak w środku mięsa, które należy wyciągnąć przed dodaniem warzyw.

http://www.kosmetomania.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJajka
Następny artykułCodzienne bóle głowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here