O tym, jak ważną rolę dla naszego organizmu pełnią witaminy nie trzeba chyba nikogo przekonywać, ponieważ jest to kwestia dość oczywista, o której każdy powinien pamiętać. Warto jednak spojrzeć na kwestie związane z tą sprawą nieco bliżej – tak, by dowiedzieć się, co jeść, aby dostarczyć sobie właściwych składników odżywczych. A możliwości związane z tym tematem są bardzo szerokie i każdy może znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie. A oto szczegóły, które związane są bezpośrednio z tym tematem.

Na początek, podkreślić należy, że gdyby nie było witamin oraz mikro- i makroelementów, nie bylibyśmy w stanie funkcjonować jako istoty żywe i takie właśnie są realia. To witaminy sprawiają, że wszystkie elementy naszego organizmu mogą funkcjonować prawidłowo, a my mamy energię tak do myślenia, jak i do wykonywania pracy fizycznej. I to właśnie dlatego ważne jest, aby się zdrowo odżywiać, a także stawiać na odpowiednią formę aktywności fizycznej – dzięki temu, dostarczamy ciału oraz umysłowi odpowiedniej dawki energii i nie tylko i warto o tym pamiętać.

A w czym znaleźć można witaminy i inne składniki odżywcze? Zasadniczo we wszystkim – począwszy od najbardziej niezdrowych rzeczy, aż po te, które uznawane są za bardzo zdrowe. Liczy się jednak zarówno ilość, jak i jakość składników odżywczych. Najwięcej wyciągniemy ich przede wszystkim z:

  • owoców – każdy z nich zawiera w sobie witaminy oraz mikroelementy. Przykładem mogą być np. owoce cytrusowe pełne witaminy C, czy też banany, w których znaleźć można dość spore dawki potasu i innych mikroelementów,
  • warzyw – są one pełne żelaza, magnezu, a także witamin z grupy B, E, C i pozostałych – warto je włączać do każdego swojego posiłku,
  • mięsa – przede wszystkim to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz PP.

Warto podkreślić jednak – bo wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że bardzo ważną rolę w procesie przyswajania sobie witamin odgrywają tłuszcze. To w nich właśnie witaminy się rozpuszczają, a co za tym idzie, są w stanie dotrzeć do naszego organizmu i go odżywić. Dlatego też, zasadą jest między innymi podawanie sałatek z dressingami z oliwy z oliwek, czy też majonezu, gdzie znaleźć można tłuszcz. Zjedzenie zaś samej sałaty, czy też pomidora bez dodatku odrobiny tłuszczu nie przyniesie pozytywnego rezultatu.

Zadać sobie również należy pytanie o to, by przyjmowanie suplementów witamin oraz makroelementów daje zadowalające wyniki. Zdawać się może, że tak. Jeśli nie mamy możliwości zbilansowania w odpowiedni sposób diety, powinniśmy chociaż w chemiczny sposób uzupełniać niedobory witamin. Należy jednak przy tym szczególnie uważać, ponieważ szkodzić może zarówno niedobór, jak i nadmiar i każdy powinien sobie z tego zdać sprawę.

A w jaki sposób wyznaczyć sobie i obliczyć odpowiednie dawki witamin? Tak naprawdę, najlepiej skonsultować się w tej sprawie z dietetykiem, ponieważ jest to osoba, która najlepiej zna się na technologii żywienia i która podpowie właściwe rozwiązana bez najmniejszego nawet problemu i pomoże znaleźć dobre rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here