Kilka sposób na utrzymanie czystości w mieszkaniu

Jeżeli należysz do osób, które mają problem z utrzymaniem czystości lub zwyczajnie jesteś tak zabiegana, że pomimo największych chęci nie jesteś w stanie dać sobie rady z porządkami, ten artykuł jest skierowany dla Ciebie. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które mogą okazać się pomocne.

Sprzątanie na bieżąco

Być może zdarzyło Ci się już wcześniej słyszeć, że sprzątanie na bieżąco to najlepszy sposób na utrzymanie czystości. Nie zawsze jest to jednak tak proste. Nawet jeżeli przez jakiś czas udaje Ci się realizować to założenie, przy nadmiarze obowiązków nasze gorsze nawyki lubią powracać. Co w takiej sytuacji można zrobić?

Małymi kroczkami do celu

Metodą, która może okazać się pomocna w ćwiczeniu dobrego nawyku sprzątania na bieżąco jest metoda małych kroczków. Polega ona na tym, żeby w pierwszym etapie wybrać sobie dwa lub trzy mniejsze cele i skrupulatnie je realizować. Jednym z tych celów może być codzienne ścielenie łóżka. Drugim ścieranie stołu po każdym posiłku. A trzecim odkładanie zdjętych z siebie ubrań do szafy każdego wieczora. Jeżeli będziesz wykonywać te nieduże czynności stanowczo i regularnie, po pewnym czasie po prostu same wejdą Ci w krew. Sama zauważysz, że dzięki nim jest Tobie zwyczajnie łatwiej i przyjdzie moment, aby powiększyć swój repertuar pozytywnych zachowań o kolejne punkty.

Metoda 5 minut

Podobną metodą jest tak zwana „metoda 5 minut”. Polega ona na tym, żeby przy wykonywaniu codziennych czynności, które generują bałagan lub po zauważeniu nieporządku, zastanowić się ile zajmie nam czasu posprzątanie po sobie. Jeżeli czas potrzebny na wykonanie wymaganej czynności zostanie oszacowany na mniej lub około 5 minut, należy od razu przejść do działania. Umycie kubka i łyżeczki po wypiciu kawy z pewnością zajmie mniej niż 5 minut. Tak samo złożenie ubrań przed snem.

Ułatw sobie życie

Zupełnie inna taktyką od wcześniej wymienionych jest otaczanie się przedmiotami, które sprawiają, że utrzymywanie porządku będzie łatwiejsze i pozbywanie się tych, które nam w tym przeszkadzają. Jednym z nich są obrusy plamoodporne. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Otóż, obrusy plamoodporne zgodnie z nazwą posiadają właściwości, które zabezpieczają je przed zabrudzeniami m.in. nie wchłaniają rozlanych płynów. Poza tym, obrusy plamoodporne bardzo łatwo wyczyścić zwykłą wilgotną ściereczką i zabezpieczają stół przed zniszczeniem.

Jeżeli często zapominamy o praniu zasłon, dobrze jest wymienić je na korzyść rolet. Zasłony łatwo zbierają kurz i bez regularnego prania mogą bardzo zaszkodzić naszym porządkom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here