nadżerka szyjki macicy

Czym jest nadżerka szyjki macicy. To nic innego jak nieregularne zaczerwienienie. Właśnie taki obszar występuje w wyniki nabłonka z większości pochwy. Nadżerka przyjmuje formę rany o niezwykle nierównej powierzchni. Nadżerka dotyczy wielu kobiet. Nadżerka ważna jest obszarem z określonym ubytkiem nabłonka płaskiego. W wypadku nadżerki rzekomej jesteśmy do czynienia z obszarem, który występuje na skutek nabłonka wielowarstwowego. Nie jesteśmy w stanie sami odróżnić tychże rodzajów nadżerek. Potrzebne będzie tutaj badanie cytologiczne. Potem po rozpoznaniu wyników, pełnej historii i opisie choroby, specjalista może postawić diagnozę.

Jakie są etiologie nadżerki?

Niejednokrotnie nadżerka pojawia się u kobiet, które doznały przeróżnego typu urazów mechanicznych, są po porodzie, lub niewłaściwie leczyły wcześniejszą chorobę. Nadżerka spotyka również osoby, które przeszły poronienie, lub rodziły wielokrotnie. Mnóstwo osób na pewno zastanawia się jak prezentuje się nadżerka. Przede wszystkim pojawia ją sie upławy o przykrym zapachu. Kobiety potrafią także skarżyć się na palenie oraz świerzbienie intymnych części ciała. Czasem występują krwawienia podczas stosunku płciowego, lub między miesiączkami. Wówczas potrzebne jest zgłoszenie się do ginekologa. Każda osoba winna się badać ginekologicznie co pół roku, tak by zapobiec wszelkim wadom.

Nadżerka szyjki macicy - jak sobie z nią poradzić

Jak rozpoznać nadżerkę?

Przede wszystkim ważnym badaniem będzie tutaj cytologia. W takim wypadku specjalista korzysta z szyjki macicy materiał do analizowania. Cały mechanizm odbywa się przy użyciu ginekologicznej szczotki, która niezwykle dobrze pobiera próbkę błony śluzowej. Kolejno materiał tenże jest umieszczany na profesjonalne szkiełko, a później przenoszony jest do laboratorium. Specjalista dostrzega zachowania pobranych komórek. Wszystko to czyni się przy użyciu mikroskopu. Cytolog dostrzega budowę oraz kształt komórek. Cytologia jest prawdopodobnie bardzo popularnym doświadczeniem w celu wykrycia nadżerki. Potrafi wykryć stany zapalne. Innym zalecanym badaniem jest posiew. Polega on na pobraniu z szyjki macicy i pochwy, ślizu. Innym typem analizowania jest koloskopia. W tym badaniu ginekolog prowadza do pochwy specjalny przyrząd, związany z komputerem. W takim układzie widzi wszystko na monitorze, że w dowolnej chwili powiększyć obraz, by analizować konkretne zmiany.

Jak leczyć nadżerkę szyjki macicy?

Leczenie nadżerki zależy od poziomu jej zaawansowania. Zazwyczaj wcześnie wykryta, wymaga w pierwszej kolejności farmakologicznego leczenia przeciwzapalnego – globulek dopochwowych leczących chorobę organów płciowych. Kobietom, które wolą być więcej dzieci, polecane jest wyłącznie leczenie zachowawcze, obejmujące tylko farmakoterapię. Jak wspomniano powyżej, wszystkie sposoby na szyjce macicy zmieniają jej anatomię oraz potrafią być etiologią porodu przedwczesnego. Oczywiście w sytuacji, jeśli sama farmakoterapia jest nieskuteczna czy nadżerka wykryta została w dużym stopniu zaawansowania, leczenie będzie bardzo inwazyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here