Jedną z najważniejszych zasad zdrowego życia z całą pewnością jest dbałość o prawidłowe odżywianie się. A jak to zrobić i czy zdrowe jedzenie musi być niesmaczne? Oto najistotniejsze uwagi w tym temacie, na które z całą pewnością warto zwrócić uwagę.
Na początek wyjaśnić należy, ze zdrowe odżywianie nie powinno być nigdy postrzegane w kategoriach diety, ponieważ z całą pewnością nią nie jest.

Jest to po prostu sposób na codzienne przygotowywanie posiłków i dobieranie składników tak, by cieszyć się dostarczeniem organizmowi tego, czego naprawdę on potrzebuje. Dlatego też, warto na to spojrzeć nie jako na restrykcyjne zasady, które zaburzają naturalny porządek, ale jak na sposób na zdrowsze i przyjemniejsze życie. A jak w związku z tym się odżywiać, by być zdrowszym i by dostarczyć ciału oraz umysłowi składników, które pobudzą je do życia i działania? Oto najważniejsze zasady.

By zdrowo żyć, warto przede wszystkim stawiać na:

  • zwiększenie ilości warzyw oraz owoców w diecie – są one naturalnym źródłem witamin, a poza tym prezentują sobą niską kaloryczność i są bardzo smaczne,
  • decydowanie się raczej na chude mięso – np. indyka, czy też kurczaka oraz wołowinę, niż na tłuste potrawy mięsne z wykorzystaniem boczku, karkówki, czy też innych tego typu mięs,
  • wybieranie tłuszczy zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe – na przykład oliwy z oliwek, tłuszczu rybnego i tym podobnych – zawierają one tak zwany dobry cholesterol i są w ograniczonej ilości dobre dla organizmu.

Z drugiej strony, unikać warto produktów takich, jak choćby:

  • słodycze – węglowodany proste prowadzą do szybkiego tycia – dobrze spożywać je przede wszystkim przed planowanym dłuższym wysiłkiem fizycznym,
  • jedzenie typu fast food – zawiera bardzo wiele węglowodanów prostych, a ponadto chemicznych składników, które stać się mogą nawet rakotwórcze,
  • wysoko przetworzone produkty – na przykład konserwy, gotowe dania, zamrożone gotowe dania – mają mało wartości odżywczych, a zazwyczaj są bardzo kaloryczne.

Stawiając na naturalne potrawy, samodzielnie przygotowywane w domu, można zyskać bardzo wiele – przede wszystkim zaś uniknąć konserwantów, sztucznych barwników oraz innych tego typu szkodliwych produktów. Jako zaś, że dziś znalezienie sklepu ze zdrową żywnością nie stanowi najmniejszego problemu, każdy może w ten sposób zaplanować właśnie swoje odżywianie.

Zdrowe odżywianie się to także odpowiednio dobierane, racjonalne porcje. Organizmowi bowiem dostarczyć należy odpowiednią ilość energii – ani nie za małą, ani też nie za dużą. I warto o tym pamiętać. Przejadanie się bowiem prowadzić może do otyłości – niedojadanie zaś, do anemii oraz anoreksji. A oba te stany są dla naszych organizmów niekorzystne. Jak zatem widać, w zdrowym odżywianiu chodzi przede wszystkim o zdrowy rozsądek oraz właściwe bilansowanie pożywienia. Możliwości zaś, jak chodzi o osiągnięcie takiego efektu jest wiele, bo w sklepach zdrową żywność, z której komponować można smaczne posiłki znajdziemy bez najmniejszego problemu. Warto zatem o tych kwestiach pamiętać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to są charmsy?
Następny artykułBłędy przy odchudzania się
Zmienna jak każda kobieta. Uwielbia dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyła pracując przez 10 lat w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here