Przyznać trzeba, że wszystko, co związane ze zdrowiem kręgosłupa to sprawa naprawdę ważna, na którą należy zwrócić uwagę. Bóle kręgosłupa bowiem mogą być przyczyną ogromnego dyskomfortu w życiu. Jako zaś, że dziś nietrudno jest o skoliozę, kifozę, czy też lordozę – przede wszystkim z uwagi na siedzący tryb życia, jakiego doświadczamy – warto poszukać rozsądnych rozwiązań, które pozwolą lepiej zadbać o zdrowie kręgosłupa. A co zrobić, by osiągnąć najlepsze możliwe efekty?

Oto kilka refleksji na ten właśnie temat.

Na początek powiedzieć trzeba, że główną przyczyną różnego rodzaju chorób kręgosłupa jest wszystko, co związane z nieprawidłową postawą. Należy zdać sobie sprawę z tego, że gdy siedzimy przy biurku, bardzo często przyjmujemy taką postawę, która sprzyja skrzywieniom.

To samo dzieje się w sytuacji, gdy chodzimy skrzywieni i zgarbieni, a dodatkowo unikamy ćwiczeń fizycznych. By uchronić się przed poważnymi problemami zdrowotnymi, warto zatem zadbać o swój kręgosłup w przemyślany sposób. A jak to zrobić, by być w pełni zadowolonym z efektów? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Przede wszystkim liczyć się będzie:

  • regularna aktywność fizyczna – najlepiej ćwiczenia każdego dnia, lub też kilka razy w tygodniu,
  • zachowywanie właściwej postawy podczas siedzenia i chodzenia – przy siedzeniu sprzyjać temu będą przede wszystkim odpowiednio dobrane krzesła oraz fotele – takie, które odchylają się do tyłu i zapewniają odpowiednią stabilizację każdego z odcinków kręgosłupa.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to przede wszystkim postawić należy na dyscypliny tego rodzaju, jak na przykład:

  • joga i pilates – rozciąganie się w powolny i delikatny sposób pozwala zwiększyć elastyczność mięśni kręgosłupa, a przy okazji wzmocnić je, stabilizując pracę naszej głównej osi kostnej,
  • pływanie – nie obciąża w żaden sposób stawów oraz kości, a jednocześnie pozwala się lepiej wyprostować,
  • stretching – klasyczne rozciąganie, które można wykonać także we własnym domu.

Oczywiście, dyscyplin, które wspomagają właściwą pracę organizmu jest o wiele więcej, a pomiędzy nimi warto znaleźć tę, która będzie najodpowiedniejsza dla nas samych – zarówno pod względem wysiłku, jak i naszych preferencji.

Jak zatem widać, możliwości związane z dbałością o właściwą postawę kręgosłupa są bardzo szerokie. A gdy już dojdzie do jakiegokolwiek skrzywienia, wybrać się można również na ćwiczenia korekcyjne – są one prowadzone także dla osób dorosłych. Można również postawić na gorsety korekcyjne różnego rodzaju. I to z całą pewnością powinno rozwiązać naprawdę wiele różnorodnych problemów.

Możliwości zatem radzenia sobie z problem z kręgosłupem jest naprawdę wiele i każdy pomiędzy nimi może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto zatem o tym pamiętać i pilnować zarówno profilaktyki, jak i leczenia. Dyscyplin sportowych bowiem, które mogą w tej sytuacji pomóc jest naprawdę wiele i każdy pomiędzy nimi znajdzie taką formę aktywności, która najlepiej będzie odpowiadać wszelkim jego preferencjom. I należy to z całą pewnością wziąć pod uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here