Dużo słyszy się o zakwaszeniu organizmu, jednak termin ten nie jest do końca wszystkim znany. Rola zakwaszenia organizmu jest demonizowana. Czy w rzeczywistości powinniśmy się tego bać? Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do pogorszenia samopoczucia, a także pojawienia się wielu uciążliwych symptomów. Czym dokładnie jest zakwaszenie organizmu? Jakie są jego przyczyny? Co dzieje się z organizmem zakwaszonym? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zakwaszenie-organizmu-przyczyny-objawy-sposoby-na-zakwaszenie/
Zakwaszenie organizmu – czym jest?
Każda komórka organizmu wymaga włoskiego zakresu pH. Muszą być zachowane w niej funkcje fizjologiczne. Takie wartości wynoszą około 7,35 – 7,45. Nasz organizm posiada wiele układów buforowych, które stoją na straży właściwego stężenia jonów wodorowych.
Skrajne wartości PH z niekorzystnymi implikacjami zdrowotnymi to zakwaszenie. Wynosi ono poniżej 6,8 i akolacja powyżej 7,8. Takie stany określane są jako kwasica lub zasadowica, w których wpływają na pracę układu oddechowego czy praca nerek, a w konsekwencji doprowadzają do pogorszenie się stanu zdrowia całego organizmu.
Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?
Do przyczyny zakwaszenie organizmu zalicza się czynniki środowiskowe, które mają znaczenie dla zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Do najważniejszych z nich zalicza się dieta, która obfituje w kwasotwórcze produkty. Takim czynnikiem jest również stres, brak ruchu oraz bardzo intensywna aktywność fizyczna, która może naruszać delikatną równowagę pH.
Jakie produkty żywieniowe przyczyniają się do zwiększenia ustroju?
Do jakich produktów możemy zaliczyć:
- mięso
- wędliny
- cukier
- biała mąka
- ryż biały
- sery żółte
- kawa
- herbata
- jaja
- ryby
- orzeszki ziemne
Zakwaszony organizm – co się z nim dzieje?
Zakwaszenie organizmu wpływa negatywnie na jego funkcjonowanie. Następuje zubożenie długości wapń oraz dochodzi do ryzyka rozwoju osteoporozy. Zanika też tkanka mięśniowa. Nadmiernie obciążone nerki skutkują rozwojem kamicy nerkowej.
Zakwaszony organizm doprowadza też do zaburzenia gospodarki węglowodanowej, która sprzyja rozwojowi cukrzycy, a zakwaszenie płynu w środku komórkowego jest idealnym środowiskiem dla rozwoju komórek nowotworowych. Zakwaszenie to również bóle i zwyrodnienia stawów, tendencja do rozwoju nadciśnienia oraz zwiększona podatność na infekcje czy choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy.
Zakwaszony organizm – sposoby działania
Najbardziej oczywistym postępowaniem w przypadku zakwaszenia organizmu jest zmiana nawyków żywieniowych. Produkty kwasotwórcze powinny stanowić około 20%, zaś pozostałe 80%. Powinny być to produkty zasadowe takie jak warzywa, owoce i rośliny strączkowe. Niezbędne jest też picie dużych ilości wody źródlanej i tak najlepiej z cytryną oraz herbatek ziołowych. W dietę należy włączyć też oleje roślinne bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza olej kokosowy.
Zobacz też: http://www.pozaistyl.pl/antyoksydanty-czym-sa-i-jak-pomagaja-w-walce-z-wolnymi-rodnikami/