Na nasze zdrowie ma wpływ bardzo wiele różnorodnych czynników. Jednym z nich jest właściwe nawodnienie organizmu. Statystycznie rzecz biorąc, nasze ciało składa się w około siedemdziesięciu procentach z wody. W związku z tym, musimy dostarczać mu odpowiednią jej ilość każdego dnia – szczególnie, że ubytki są dość spore. A ile należy pić, czemu i co? Wszystkie te sprawy postaramy się dzisiaj omówić z nieco większą precyzją tak, by można je było o wiele lepiej zrozumieć w praktyce. A oto detale.

Zacznijmy od tego, dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu ma znaczenie. Przede wszystkim, z uwagi na pracę całego ciała i układu wydalania. Nerki, które są systemem filtracyjnym organizmu muszą pracować prawidłowo, a to nie jest możliwe, jeśli nie mają dostarczonych płynów, które stają się naturalnym filtrem. Ale to nie wszystko. Woda jest także potrzebna w procesie natlenienia komórek ciała, czy też do utrzymania właściwej konsystencji krwi oraz innych płynów ustrojowych. Jako zaś, że pocimy się i na inne sposoby ją wydalamy, musimy dbać o odpowiednie nawodnienie. A ile konkretnie nam potrzeba? Zalecenia ekspertów mówią o minimum 1,5 litra płynów każdego dnia. I to powinno być dla nas minimum. Z drugiej jednak strony, nie można też przesadzić. Dlatego też, nie mając nadmiaru wysiłku fizycznego, nie powinno się pić więcej niż około trzech – czterech litrów dziennie.

Czy pić powinniśmy tylko wodę, a jeśli tak, to jaką? Liczy się, co oczywiste, spożycie wszystkich płynów. Najlepiej jednak postawić na:

  1. wodę źródlaną oraz mineralną – idealnie sprawdzi się w każdej sytuacji. Należy jednak pamiętać, by z wodą mineralną nie przesadzić, ponieważ jej nadmiar również może zaszkodzić,
  2. soki owocowe oraz warzywne – prawdziwa bomba witaminowa, która zapewnia dopływ energii i kalorii,
  3. napoje izotoniczne – szczególnie sprawdzą się podczas intensywnego wysiłku fizycznego i wtedy z pewnością należy na nie postawić,
  4. ziołowe i owocowe herbatki – przede wszystkim herbatę zieloną i białą, zawierające antyoksydanty.

Unikać zaś warto przede wszystkim słodzonych i sztucznych napojów gazowanych, napojów energetycznych, a także alkoholu w dużej ilości. Wszystkie te produkty bowiem mogą niekorzystni wpłynąć na stan zdrowia i organizmu.

Podkreślić należy, że pić należy więcej przede wszystkim podczas uprawiania wszelkiego rodzaju sportów. Warto zwrócić przy tym uwagę, że koniecznie należy dobierać odpowiednie produkty w tym zakresie tak, by spełnić wszystkie swoje oczekiwania w tym właśnie zakresie, bo jest to sprawa naprawdę ważna.

Przestrzegając tej właśnie zasady, osiągnąć można naprawdę zadowalające wyniki. Warto zatem na pewno o tej sprawie pamiętać każdego dnia. Niedobór wody może bowiem prowadzić do poważnych problemów w organizmie, które prowadzić mogą nawet do śmierci. W trakcie treningu zatem i nie tylko, warto mieć zawsze przy sobie małą butelkę wody, czy też soku, by móc się napić w każdym momencie, w którym mamy na to ochotę. W ten sposób, nigdy nie zabraknie nam odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here