Wysiłek fizyczny zawsze jest dobrą formą spędzania wolnego czasu. Dobra forma przekłada się na dobre samopoczucie, jak również na dobre zdrowie. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że warto z takiej formy działania korzystać w każdej sytuacji. Czy jednak zawsze jest dobry czas na ćwiczenia? A może są jakieś optymalne pory, czy też interwały czasowe, w których warto zaplanować trening?

Dziś spojrzymy na tę sprawę z kilku perspektyw: związanej z poprawą kondycji, budowaniem mięśni, a także zmęczenia i regeneracji organizmu. A oto wszystkie szczegóły związane z tym właśnie tematem.

Zacznijmy od tego, że ciało każdego z nas ma zarówno swoje możliwości, jak i ograniczenia i nie można od nich uciec. Oczywiście, regularnie ćwicząc przez dłuższy okres czasu możemy stopniowo, krok po kroku możliwości te poszerzać. Trzeba jednak znać swoje limity, ponieważ tak zwane „przećwiczenie” może doprowadzić do:

  • osłabienia organizmu,
  • osłabienia mięśni, a wraz z nim – do katabolizmu,
  • poważnych zakwasów, które uniemożliwią „normalne” funkcjonowanie,
  • obniżenia odporności.

Wbrew pozorom zatem, nie można ćwiczyć zbyt dużo, a treningi powinno się planować w rozsądny i przemyślany sposób. W jaki zatem sposób ułożyć sobie plan treningów tak, by nie mieć problemów z osłabieniem organizmu, czy też spadkiem wydajności jego pracy? Oto najważniejsze wskazówki od profesjonalnych trenerów, którzy na tych sprawach znają się bardzo dobrze.

Po pierwsze, ćwiczyć należy regularnie, trzymając się określonych terminów (w miarę możliwości). Pozwoli to na regularne wzmacnianie mięśni i poszerzanie swoich możliwości ruchowych. Podkreślić trzeba, że nie oznacza to konieczności codziennego odbywania ćwiczeń. Wręcz przeciwnie. Należy robić sobie przerwy – szczególnie, jeśli planujemy długie oraz intensywne sesje treningowe. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na rytm dwa dni ćwiczeń – jeden dzień odpoczynku. To bowiem pozwoli z jednej strony na ekspansywne poprawianie swojej kondycji, z drugiej zaś, zapewni organizmowi czas na regenerację.

Pamiętać należy również o tym, że ćwicząc, trzeba się wsłuchać w swoje ciało i jeśli poczujemy, że ćwiczenia fizyczne nużą nas, czy też wywołują inne nieprzyjemne reakcje, powinniśmy z nich z całą pewnością zrezygnować. To bowiem jedyna droga do osiągnięcia pełnego sukcesu w tym właśnie zakresie. I trzeba o tym z całą pewnością pamiętać tak w teorii, jak i w praktyce działania. To bowiem zawsze będzie najlepsza droga do sukcesu.
A czy pora dnia ma znaczenie w trakcie ćwiczeń?

Zasadniczo, nie powinniśmy ćwiczyć ani będąc głodnymi, ani też tuż po jedzeniu. Najbardziej optymalnie więc zjeść śniadanie (najlepiej lekkie) – na przykład wypić koktajl energetyczny, odczekać około godziny, a następnie rozpocząć swoją serię treningową. Nie jest polecane też ćwiczenie tuż przed ułożeniem się do snu – ćwiczenia dają dość potężną dawkę energii, co może utrudnić szybkie zaśnięcie. I na te właśnie rzeczy z całą pewnością należy w tym kontekście zwrócić uwagę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrój a sylwetka
Następny artykułDieta zbilansowana a odchudzanie?
Zmienna jak każda kobieta. Uwielbia dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyła pracując przez 10 lat w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here