Kobieta zmienną jest – dotyczy to zarówno jej ducha, jak i ciała. Organizmami kobiet rządzą przede wszystkim hormony, które cyklicznie wywołują rozmaite procesy i zjawiska. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Jak to kontrolować? Jak często należy odwiedzać gabinet ginekologiczny, aby niczego nie przeoczyć i zapewnić sobie skuteczną profilaktykę chorób narządów kobiecych?

Kiedy należy udać się na wizytę u ginekologa?

Wizyty u ginekologa rzadko należą do przyjemności. Na ogół są krępujące, nawet jeżeli specjalista dba o zapewnienie atmosfery pełnej profesjonalizmu i życzliwości. O to kiedy należy zgłosić się na pierwszą w życiu wizytę, zapytaliśmy w gabinecie ginekologicznym w Białymstoku.

Ginekologia dotyczy nie tylko dojrzałych kobiet. Zdarza się, że dzieci także potrzebują specjalistycznej pomocy. Dziewczynki powinny odbyć wizytę wraz z rozpoczęciem miesiączkowania, o ile dotychczas wszystko było w porządku. Niepokojące objawy należy zaś konsultować niezależnie od wieku – nawet przed rozpoczęciem menstruacji. Jeżeli z jakiegoś powodu pierwsza wizyta została pominięta, dobrą okazją jest rozpoczęcie współżycia.

Jeżeli masz już za sobą pierwszą wizytę, powinnaś regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny. Jak często należy odbywać wizytę? Rzadko o tym pamiętamy, gdy „nic złego się nie dzieje” – skoro wszystko w porządku, to po co lekarz? Takie myślenie to błąd. Wiele schorzeń ginekologicznych nie daje objawów w początkowych stadiach. Regularne wizyty stanowią ważny element profilaktyki. Jeżeli nie mamy żadnych podejrzeń, kontrolna wizyta raz w roku powinna być wystarczająca. Z kolei jeśli coś się dzieje, np. jesteśmy w trakcie leczenia infekcji, częstotliwość wizyt ustala lekarz.

Regularne badania kobiece

Na częstość wizyt powinna wpływać także diagnostyka niektórych chorób. Do badań, które należy regularnie powtarzać, należą m.in.: cytologia, USG piersi, USG przezpochwowe. Przyjmuje się, że cytologię należy przeprowadzać raz do roku, a USG piersi i przezpochwowe co najmniej raz na dwa lata. Naturalnie, liczby te dotyczą zdrowych kobiet. Jeżeli badanie wykaże nieprawidłowości, częstotliwość badań wzrośnie i będzie dostosowana do potrzeb.

Momentem, w którym wizyty w gabinecie ginekologicznym stają się wyjątkowo częste, jest ciąża. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna stawiać się na kontrolę co najmniej raz w miesiącu, a zdarza się, że częściej. Dzięki temu można na bieżąco monitorować stan płodu i szybko reagować na niepokojące objawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here