Jak chronić swój wizerunek, dane i prywatność w sieci?

Czy korzystając z Internetu zastanawiamy się nad tym, jak chronić swój wizerunek, dane i prywatność w sieci? Czy mamy świadomość tego, że zbytnia naiwność może doprowadzić do tego, że płacenie za rachunki, zakupyw w sklepach internetowych lub randki w siecimogą „wyrwać się spod kontroli” i być dla nas niekończącym się pasmem rozczarowań? Jak więc korzystać z nowoczesnych możliwości cyfowego społecześntwa zachowując zasady bezpieczeństwa, które pozwolą nam czuć się komfortowo? Na co zwracać uwagę, by pozostać bezpiecznym w sieci? Czy są wyznaczniki, które pomogą nam określić jakość portalu zanim zdecydujemy się na przygodę właśnie z nim? Gdzie szukać opinii? Na przykładzie serwisu matrymonialne-randkowego przedstawiamy zasady bezpieczeństwa oraz rady singli szukających partnera przez Internet.

Chroń dobra osobiste i wizerunek w sieci

Wizerunek nie został jednoznacznie zdefiniowany przez przepisy prawa polskiego, jednak nie zmienia to faktu, iż podlega on ochronie. Regulują to przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawa o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według zawartych tam zapisów wizerunek jest chroniony, a za naruszenie przepisów przewidziane są sankcje. Dlaczego warto zatrzymać się nad tym tematem i zastosować się do przepisów? Przepisy Kodeksu cywilnego, zaliczają wizerunek do dóbr osobistych, które są znaczącymi dla każdego człowieka wartościami i podlegają bezdyskusyjnej ochronie. Inne również chronione dobra osobiste to imię, nazwisko, pseudonim czy zdrowie. Prawo chroni je w szczególny sposób i  zapewnia, że w razie ich naruszenia, naruszyciel może spodziewać się szeregu roszczeń. Rozpowszechnianie wizerunku zawsze wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Dlaczego jest to ważne w tym przypadku? Ponieważ nikt z nas nie chciałby, by jego wizerunek był rozpowszechniany w Internecie bez jego zgody, a czasem nawet wiedzy. Dlatego każdy z nas jest w tym wypadku chroniony również konstytucyjnym prawem do prywatności. Warto zatem wystrzegać się serwisów, w których bez przeszkód można zamieszczać zdjęcia grupowe, tych, w których dodatkowo można opisać tam osoby imieniem i nazwiskiem. Musimy pamiętać, że wszystko, co dostanie się do Internetu może zostać tam na zawsze – zupełnie poza naszą kontrolą. Ważny jest więc wybór takiego miejsca w sieci, w którym dodatkowo chronią nas wewnętrzne regulaminy, zamieszczanie zdjęć grupowych jest zabronione, a nasze własne zdjęcia mamy prawo zamknąć i otwierać indywidualnie, wybranym przez nas osobom i wyrazimy na to świadomie zgodę. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy portal gwarantuje, że nasze dobra osobiste zostaną zabezpieczone. Czy zdjęcia są należycie chronione, a wszelkie dane prywatne, w tym kontaktowe, nie są udostępniane bez naszej wiedzy. Dobry serwis internetowy w roli nowoczesnej swatki powinien zadbać jak wcześniej o dyskrecję i naszą prywatność, poprzez stworzenie możliwości anonimowego nawiązania znajomości i korespondencji.

Jak wybrać wiarygodne miejsce w sieci?

Użytkownicy MyDwoje podpowiadają na co zwrócić uwagę, by się nie zawieść:

  • Dobre opinie o serwisie w sieci – najwięcej, bo 21% zapytanych przekonuje, że kluczowe są dobre opinie o serwisie dostępne w Internecie. Do wyboru serwisu podchodzimy zadaniowo – podobnie, jak do zakupu lodówki czy pralki – szukając np. forów, na których Użytkownicy wymieniają się uwagami, doświadczeniami i efektami swoich wyborów. Na tej zasadzie możemy kształtować własne zdanie. Warto również skorzystać z serwisów branżowych, które prowadzą rzetelne rankingi i przedstawiają opinie specjalistów. Dodatkowo 6% zapytanych chce skorzystać z opinii innych użytkowników, zbieranych w niezależnej firmie badawczej.
  • Profesjonalizm i test psychologiczny – kolejna grupa 18% respondentów podkreśla, że jeśli serwis służy poznawaniu osób, z którymi mamy wejść w bliższą relację ważne jest, by posiadał chorniące dane wiarygodne procedury. Przez profesonalizm rozumie się zapewnienie ochrony przesyłanych do serwisu dokumentó np. kopii dowodu osobistego celem weryfikacji danych. Takie procedury muszą odbywać się po zalogowaniu w serwisie chronionym loginem i hasłem oraz certyfikat ssl, czyli inaczej zielona kłódka a jego adres rozpoczyna się od znaków: https://. Tu należy zrócić uwagę na s na końcu. Psychologiczny test partnerski, czyli profesjonalne narzędzie, opierające się na wiedzy, badaniach i doświadczeniu psychologów, seksuologów i terapeutów może pomóc użytkownikom w odszukaniu osoby dobrze dopasowanej uwzględniając osobowość, charakter, priorytety i życiowe wartości oraz granice tolerancji.
  • Wiarygodność i bezpieczeństwo użytkowania – 16% użytkowników właśnie to stawia na pierwszym miejscu, a za serwis bezpieczny uważa taki, który posiada cechy takie, jak wiarygodność i rzetelność i zapewnia ochronę danych osobowych, możliwość odstąpienia od umowy zgodnie z polskim prawem i zwrotu poniesionych kosztów oraz może pochwalić się odznaką Rzetelnej firmy oraz Trusted Shops. 8% zapytanych chce potwierdzenia, że portal jest skuteczny i udowadnia to poprzez efekty – w tym wypadku wiarygodne opinie to szczęśliwe historie par, które poznały się przez ta platformę.
  • Gwarancja dużego wyboru – 16% zainteresowanych chce mieć po prostu wybór. Ważne jest to, by serwis zapewniał dużo ciekawych i poważnych ofert, nie tylko zamkniętych w granicach Polski. We współczesnym świecie przestrzeń nie stanowi ogranicznika, a szczególnie w młodym wieku nie jesteśmy przywiązani do miejsca na tyle, by dla wyższych wartości nie móc go zmienić na inne. Warto, by uwzględniano to również w serwisach dających możliwość poznania nowych osób.
  • Komfort i przyjazne nastawienie – 8% podkreśla estetykę i łatwość poruszania się w serwisie. Przekonuje ich również szata graficzna i przyjazne funkcjonalności. 3% za istotny uważa dobry telefoniczny i mailowy kontakt z Administratorem oraz możliwość korespondencji z biurem serwisu, dzięki której możemy prosić o  kompetentne wskazówki.

Zanim wybierzemy serwis, któremu chcemy zaufać i powierzyć część naszego życia, warto sprawdzić czy możemy na nim polegać, czy posiada wiarygodny regulamin, politykę prywatności, siedzibę na terenie Polski. Czy nasze interesy zostaną we właściwy sposób zabezpieczone i czy spełnia oczekiwania odnośnie jakości oraz efektów. Dopiero wtedy możemy rozpocząć tę niezmiernie ciekawą podróż naszego życia, jaką jest surfowanie w poszukiwaniu miłości pisząc w wyszukiwarce np. pani szuka pana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here