Grzybica paznokci jest wyjątkowo nieestetycznym problemem wywołanym przez trzy rodzaje grzybów, mianowicie pleśniowce, dermatofity i drożdżaki. Dotyka ludzi w każdym wieku i sprawia naprawdę sporo kłopotów w codziennym życiu. Nigdy nie ustępuje samoistnie, więc wymaga specjalistycznej terapii, aby pozbyć się dolegliwości na zawsze.

Kiedy pojawia się grzybica paznokci?

Chociaż na zakażenia grzybicze narażone są zwłaszcza osoby starsze i mające osłabioną odporność, to grzybica może wystąpić praktycznie u każdego. Niekiedy wystarczy jedna wizyta na basenie, w saunie albo pod prysznicem w hotelu. To dlatego zaleca się noszenie klapek w tego typu miejscach.

Inne przyczyny tkwią w nieprawidłowej higienie stóp, np. niewłaściwym obcinaniu paznokci. Problem może również pojawić się w następstwie urazu mechanicznego paznokcia. Niejednokrotnie powodem jest nadmierna potliwość stóp. W takiej sytuacji utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jest nie lada kłopotem. Grzybica paznokci występuje też przy otyłości, chorobach autoimmunologicznych, a nawet przy długotrwałej antybiotykoterapii i chemioterapii. Jak widać, naprawdę spora grupa osób jest zagrożona pojawianiem się grzybicy.

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Przede wszystkim, paznokcie wyglądają bardzo nieestetycznie ze względu na żółte bądź żółto-brązowe zabarwienie płytki, zaczerwienienia i obrzęki na skórze wokół paznokcia, a także odwarstwienie się płytki od paznokcia. Płytka zazwyczaj staje się łamliwa i pogrubiona. Niejednokrotnie występują uciążliwe dolegliwości bólowe.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Nie jest to taka prosta sprawa, a wiele zależy od tego, kiedy zgłosimy się do specjalisty. Najlepiej, aby to był podolog, który zajmuje się stopami kompleksowo. Łatwo odszukać gabinet podologiczny w danym mieście korzystając z wyszukiwarki podolodzy.pl.

podolog

W stadium początkowym dolegliwości skuteczne bywają maści grzybobójcze, ale w stanach zaawansowanych trzeba dokładnie oczyścić płytkę paznokcia przy pomocy specjalnej frezarki i sterylnych narzędzi. Chodzi o usuniecie zainfekowanych części paznokcia tak, aby grzybica nie rozprzestrzeniła się na sąsiednie paznokcie. Niezbędne będzie też dobranie odpowiednich środków leczniczych, czasami nawet konieczna bywa terapia antybiotykowa. Lekarz podolog może również przeprowadzić zabieg rekonstrukcji paznokcia, aby mu przywrócić estetyczny wygląd.

Pamiętajmy, że skuteczność terapii zależy w główniej mierze od szybkości zgłoszenia się do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here