Od jakiegoś już czasu odświeżacze powietrza wzbudzają kontrowersje wśród użytkowników. Tematem dyskusji jest przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania tych produktów, ich wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Jak to właściwie wygląda i czy rzeczywiście można bezpiecznie używać tych produktów?
Chyba wszyscy jesteśmy zwolennikami zdrowego trybu życia, naturalnego środowiska i naturalnych produktów, którymi chcielibyśmy się otaczać. Nie dowodzi to jednak temu, że to co zostało wyprodukowane z udziałem przetworzonych materiałów czy komponentów jest szkodliwe i z pewnością spotkamy się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Odświeżacz ze sklepu czy własnoręcznie przygotowany?
Jest wiele bardzo aromatycznych owoców, roślin i przypraw. Z nich można stworzyć niezliczone ilości kombinacji zapachowych, którymi może wypełnić się nasz dom. Jednak są to zapachy, które nie są w stanie w krótkim czasie zlikwidować nieprzyjemnych lub uciążliwych woni, utrudniających wręcz przebywanie w takich pomieszczeniach.
Oczywiście, żaden odświeżacz nie zastąpi zwykłych czynności, które trzeba wykonywać, aby utrzymać czystość i higienę w pomieszczeniach. Jednak pomimo wszelkich wysiłków, rozłożona skórka z cytryny i pomarańczy nie zneutralizuje zapachu smażonych śledzi. Odświeżacz w aerozolu poradzi sobie z tym wątpliwym aromatem w kilka chwil.
Zwolennicy naturalnych aromatów będą próbowali obalić ten mit argumentem, że do produkcji odświeżaczy używa się szkodliwych komponentów takich, jak: formaldehyd, destylaty ropy naftowej czy benzyny.
Jednak, tego typu składniki nie występują w dobrych produktach, co nie oznacza, że formuła odświeżaczy powietrza powstała wyłącznie w oparciu o składniki naturalne.
Nic jednak nie jest w stanie zapewnić tak dużej skuteczności odświeżaczy powietrza, a przestrzegając zwykłych zasad bezpieczeństwa w czasie ich stosowania, nie jesteśmy zagrożeni bardziej niż w czasie zwykłego funkcjonowania na powietrzu w wielkim mieście.
Zasady bezpieczeństwa w czasie używania odświeżaczy powietrza
Wybierając odświeżacz powietrza, zapoznajmy się z informacją o składzie produktu. Dziś wiele środków zapachowych stworzono w oparciu o składniki naturalne, które w niewielkim stopniu uzupełnione są o składniki pochodzenia chemicznego.
Nie ma się też co oszukiwać, ale produkt w stu procentach naturalny miałby kilkudniowy termin przydatności do użytku, dlatego też niestety niezbędne są środki, które umożliwią jego użytkowanie przez dłuższy czas. Kompozycje zapachowe, choć oparte na naturalnych składnikach, są jednak wzmacniane przez inne substancje.
Jednak, jeśli odświeżaczy powietrza używamy zgodnie z instrukcją, nic nam nie grozi. Podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania mówią, że środki w aerozolu powinny być rozpylane zawsze w kierunku „od siebie”.
Zawsze chronimy oczy i nie wdychamy bezpośrednio produktu. Nie wolno zapominać o wietrzeniu pomieszczeń. Odświeżacz ma za zadanie zapewnić przyjemny zapach, ale nie zastąpi świeżego powietrza.
Wszystkie produkty odświeżające przechowujemy z dala od dzieci i zwierząt domowych. Łatwo sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby nasze maluchy używały odświeżaczy wprost na siebie, albo gdyby zjadły odświeżacz w formie żelu, bo „przecież tak ładnie pachnie, to na pewno jest pyszny”.
Trzeba też zdać sobie sprawę, że nadużywanie odświeżaczy powietrza może podrażniać drogi oddechowe. Jednak tego typu podrażnienia spowodować może też wiele innych czynników, jak chociażby dym papierosowy, kleje, farby i wiele innych produktów.
Zawsze, jeżeli mamy wątpliwości, możemy odświeżające mikstury wykonywać sami, ale nie będą one w stanie w stu procentach zastąpić dobrych i sprawdzonych odświeżaczy powietrza. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.airwick.pl.