Czy wiesz, że jedna nieprzespana noc może pogorszyć funkcjonowanie Twojego organizmu nawet na 7 kolejnych dni? Co więcej, badania pokazują, że może mieć również wpływ na kondycję skóry.
Nauka się nie myli
W 2013 r. amerykańscy naukowcy w swoich badaniach potwierdzili fakt, że zła jakość snu przyspiesza proces starzenia. Jedną z analiz wykonano na zlecenie znanej firmy kosmetycznej Estée Lauder. Dotyczyła ona grupy 60 kobiet w wieku od 30 do 49 lat, przy czym połowa z nich miała problemy ze snem. Podczas badania, w ramach którego uczestniczki poddano działaniu m.in. promieni UV, zaobserwowano, że u kobiet ze złym jakościowo snem pojawia się więcej zmarszczek, a ich skóra staje się mniej elastyczna i wolniej się regeneruje.
Co się dzieje ze skórą podczas snu?
Nocą, gdy śpimy, rozpoczyna się proces regeneracji skóry. Pierwszy etap to pozbycie się toksyn – organizm „wyrzuca je” do układu limfatycznego, a następnie wydalane są na zewnątrz. Kolejny etap to wzrost temperatury ciała, sprzyjający natlenieniu tkanek i podziałowi komórek, co prowadzi do szybszej, niż za dnia, odnowy. Woda nagromadzona w organizmie nawilża skórę, dostarczając przy okazji niezbędnych witamin i mikroelementów. Podczas snu wytwarzany jest również kolagen, który odżywia i zapobiega wiotczeniu.
Jeśli zachowujemy odpowiednią długość i jakość snu, prawidłowo funkcjonuje również gospodarka hormonalna – ma ona duże znaczenie w kontekście stanu skóry. Hormony, które odgrywają tutaj istotną rolę, to melatonina oraz hormon wzrostu – to one odpowiadają za to, że organizm jest zdolny odbudowywać swoje struktury oraz „ładować się” na kolejny dzień.
Dobry sen – czyli jaki?
Przede wszystkim, kluczem jest uświadomienie sobie, że skóra, tak jak cały nasz organizm, również potrzebuje czasu na regenerację. W dzień, kiedy jesteśmy zajęci rozmaitymi sprawami zawodowymi, opieką nad dziećmi, doświadczamy stresujących sytuacji, czy też niesprzyjających warunków zewnętrznych – trudno o jej skuteczną odnowę. To noc jest czasem, który powinniśmy na to poświęcić.
Co zrobić, aby sen rzeczywiście spełniał swoją rolę w odbudowie skóry?
1. Zadbaj o regularność snu
To podstawowa zasada, od której należy zacząć. Regularny, codzienny sen to również regularna dawka siły i energii dla skóry.
2. Zadbaj o długość snu
Statystyki nie kłamią: im dłużej śpisz, tym lepiej odpoczywa Twoja skóra. Dlatego śpij minimum 7 godzin dziennie (a najlepiej więcej).
3. Zadbaj o spokojny sen
Brak zakłóceń podczas snu jest bardzo istotny, dlatego postaraj się wyeliminować wszelkie czynniki „hałasogenne”, stresogenne oraz wszelkie inne, które mogą sprawić, że będziesz się budzić w nocy. Jeśli okno jest usytuowane przy ruchliwej ulicy – zamknij je lub przymknij. Zadbaj również o odpowiednie kolory w sypialni, posłuchaj przed snem relaksującej muzyki, weź wcześniej odprężającą kąpiel, zrób sobie masaż stóp lub głowy. Postaraj się ułożyć tak, aby Twoja twarz nie „ściskała się” z poduszką.
4. Zadbaj o sytość przed snem
To uchroni Cię przed nocnymi wycieczkami do lodówki albo sięganiem po „małe co nieco” pozostawione na szafce. Jeśli jesz późną kolację, postaraj się, aby nie była ona bardzo kaloryczna. Pamiętaj o śniadaniu. Zachowaj 12-godzinną przerwę pomiędzy kolacją, a śniadaniem (np. jeśli kolacja jest o 20.00, to śniadanie zjedz po 8.00).
5. Zadbaj o pielęgnację twarzy
To bardzo ważna rzecz, o której nie należy zapominać ani przekładać. Nie ma, że się nie chce! Po demakijażu i peelingu możesz nałożyć okrężnymi, masującymi ruchami, dobry krem przeciwzmarszczkowy, np. Royal Ageless.
Sen odgrywa niebagatelną rolę w procesie regeneracji zarówno skóry, jak i całego organizmu. Pozwala zacząć kolejny dzień z nową energią oraz zrelaksowanym i wypoczętym ciałem. Twoja skóra naprawdę tego potrzebuje.