We współczesnej modzie istnieje znacznie większe przyzwolenie na eksperymenty zarówno z dodatkami i łączeniem ich z poszczególnymi elementami strojów jak też kolorami. Można powiedzieć, że modne jest eksperymentowanie, szukanie ciekawych i wyjątkowych kompozycji. Z drugiej strony nie można zapominać, że pewne zestawianie kolorów stroju nie będą do siebie nigdy pasowały. Warto jest je poznać oraz ich unikać, co pozwala na tworzenie nawet ekstrawaganckich połączeń kolorystycznych, ale takich, które nie gryzą się z sobą. Jeśli chce się samodzielnie tworzyć wyjątkowe stylizacje nie można zapominać o poznaniu podstawowych kanonów w modzie, stylów, które pojawiały się w modzie w poszczególnych okresach. W ten sposób można tworzyć własne kreacje, które będą wyjątkowe a jednocześnie nie będą zupełnie oderwane od tego co pojawia się w ramach najnowszych trendów w modzie. Ubieranie się zgodnie z własnym stylem i poczuciem smaku nie oznacza całkowitego odrzucania tego, co pojawia się w najnowszej modzie.

Kolory i materiały

Przy dobieraniu kolorów stroju należy brać pod uwagę bardzo wiele czynników. Po pierwsze istotny jest typ urody, który wpływa na to, czy dany kolor będzie podkreślał urodę czy będzie eksponował mankamenty. Kolejna kwestia to okazja na jaką wybieramy kolorystykę stroju. Na większe eksperymenty można pozwolić sobie przy nieoficjalnych okazjach. Znacznie mniej możliwości szukania nietypowych połączeń kolorystycznych mamy przy spotkaniach oficjalnych. Istotne znacznie ma również materiał z jakiego wykonane są stroje. Ciężkie tkaniny gdy utrzymane są w jasnych, pastelowych kolorach wyglądają zdecydowanie mniej efektownie.

Bardzo często kilka ciężkich elementów stroju utrzymanych w pastelowych odcieniach barw staje się mdłe. Decydując się na gruby wełniany płaszcz w kolorze pastelowym nie będzie się ładnie prezentował. Rzadko takie połączenia można spotkać w strojach najlepszych projektantów. Chłodne kolory uznawane są za znacznie bardziej eleganckie. W łączeniu kolorów liczy się wprawdzie pomysłowość, ale pewne kanony zawsze lepiej będą się sprawdzać, jak szlachetny błękit w eleganckiej i klasycznej kompozycji. Wiele inspiracji jeśli chodzi o dobieranie kolorów można czerpać choćby z przyrody. Ciekawym pomysłem jest poszukanie poleczeń kolorystycznych w malarstwie.

Łączenie barw

W zestawieniach kolorystycznych można korzystać z pewnych schematów. Jednym z takich schematów jest zestawienie kolorów monochromatycznych. Choć mogłoby się wydawać, że liczba połączeń takich kolorów jest dość ograniczona to w rzeczywistości można decydować się na bardzo ciekawe koncepcje stylistyczne, jak połączenie bieli, koloru piaskowego, i beżu czy granatu i błękitu. Decydować można się również na monochromatyczne kolory, które budują całą stylizację, choć w takich zestawieniach trzeba uważać z dodatkami utrzymanymi w innych barwach. Jeśli decydujemy się na dodatek do monochromatycznego kolorystycznie stroju powinien być on utrzymany w tej samej tonacji co cała kreacja.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdchudzanie się a zdrowie
Następny artykułSłodycze a nasze zdrowie
Zmienna jak każda kobieta. Uwielbia dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobyła pracując przez 10 lat w Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here