Nie pozwól, żeby paskudne przeziębienie z Tobą wygrało. Wypróbuj proste domowe sposoby dzięki którym będziesz mógł poradzić sobie z zatkanym nosem i uspokoić piekące gardło.

Dużo pij
Dzięki dużej ilości płynów, Twoje gardło wilgotne i unikniesz odwodnienia. Większość ludzi powinno pić przynajmniej 8-10 szklanek płynów każdego dnia, aby zachować dobre zdrowie. Spróbuj więc wody, napoi sportowych, herbatek ziołowych, napojów owocowych lub piwa imbirowego. Rosół Twojej mamy też może pomóc!

Parówka na twarz
Możesz odetkać swój zatkany nos, wdychając parę. Trzymaj głowę nad garnkiem, w którym jest wrząca woda i oddychaj powoli przez nos. Ale bądź ostrożny. Nie oparz sobie nosa. Możesz również uzyskać ulgę, umieszczając nawilżacz w swojej sypialni. Możesz też zdobyć trochę wilgoci, biorąc gorący prysznic przy zamkniętych drzwiach.

Wydmuchaj nos
To lepsze niż kierowanie śluzu z powrotem do głowy. Musisz jednak pamiętać o tym, by prawidłowo wydmuchiwać nos. Jeśli dmuchasz za mocno, możesz łatwo przenieść zarazki we flegmie do uszu, co może spowodować ból ucha. Najlepszą techniką jest delikatne naciskanie palcem na jedno nozdrze podczas wydmuchiwania, a następnie drugie.

Płukanie nosa solonym sprayem lub soloną wodą
Oba sposoby mogą Ci pomóc odetkać nos. Możesz spróbować tego przepisu:

  • zmieszaj 3 łyżeczki soli niejodowanej i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej,
  • umieść mieszankę w szczelnym pojemniku,
  • dodaj 1 łyżeczkę tej mieszaniny do 250 ml wody letniej przegotowanej lub destylowanej

Następnie napełnij strzykawkę z bulwiastą podstaw tym roztworem. Pochyl głowę nad umywalką i delikatnie tryskaj słoną wodę do nosa. Jedno nozdrze przyciśnij palcem, by było zamknięte, gdy będziesz wlewał roztwór do drugiego nozdrza. Poczekaj aż się odetka. Następnie potraktuj tak samo drugie nozdrze. Zawsze używaj destylowanej, sterylnej lub wcześniej przegotowanej wody, aby zastosować to rozwiązanie. W przeciwnym razie może wdać się zakażenie. Również przemyj dokładnie strzykawkę po każdym użyciu i pozostaw otwartą do wyschnięcia.

Zostań w ciepłym i spokojnym domu
Jest to szczególnie ważne, by odpocząć w domu w pierwszych dniach grypy lub przeziębienia. Dzięki temu cała energia Twojego organizmu skieruje się do walki z wirusem. Poleż więc pod kocem, żeby było Ci ciepło.

Płucz gardło ciepłą, soloną wodą
Złagodź bolące lub szorstkie gardło i przynieś sobie chwilową ulgę. Spróbuj pół łyżeczki soli rozpuścić w 250 ml ciepłej wody i płucz gardło cztery razy dziennie. Aby uspokoić łaskotanie w gardle, możesz też spróbować płukać gardło herbatą lub miodem.

Pij gorące płyny
Gorące płyny złagodzą schorzenie i stan zapalany błony śluzowej nosa i gardła. Jeśli Twój nos jest tak zapchany, że nie możesz spać w nocy, spróbuj gorącego grogu, to lekarstwo stosowane od wieków.

Dodaj 1 łyżeczkę miodu i jeden mały kieliszek (około 25 ml) whisky lub burbona, jeśli chcesz (tylko dla dorosłych!),

Ogranicz się tylko do jednego. Zbyt dużo alkoholu może sprawić, że membrany w nosie i gardle staną w płomieniach.

Spróbuj mentolowej maści
Spróbuj wetrzeć niewielką odrobinę maści pod nos. To otworzy drogi oddechowe. Mentol, eukaliptus i kamfora to łagodne składniki, które mogą pomóc odetkać nos i złagodzić bolący nos.

Gorące okłady na zatoki
Możesz je kupić takie okłady do wielokrotnego użytku w drogerii lub zrobić je samodzielnie w domu. Weź wilgotną ściereczkę i podgrzej ją przez 30 sekund w kuchence mikrofalowej. Zmierz najpierw temperaturę, aby sprawdzić czy jest ona właśnie dla Ciebie.

Spróbuj podłożyć dodatkową poduszkę pod głowę
Zrób to w nocy, podczas snu, aby pomóc sobie złagodzić zatkany nos. Jeśli kąt jest niewygodny, możesz umieścić poduszki między materacem i pudełkiem ze sprężynami, aby stworzyć odpowiedni kąt.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na stronie: http://thehighlifestyle.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here